ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ - Προβάδισμα στη μάχη παραμονής

10 Απρίλιος 2019

Η Προοδευτική Περάματος ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι με την Αγία Παρασκευή, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Εθνικής γυναικών. Η γιαννιώτικη ομάδα επικράτησε έπειτα από σπουδαία εμφάνιση με σκορ 1-2 αποκτώντας πλέον ξεκάθαρο προβάδισμα έναντι της αντιπάλου της στη μάχη της παραμονής.

Στο αμιγώς αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, η Προοδευτική μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί στο 22΄, όταν η Σκούρου εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και η Νικοπούλου που είχε προωθηθεί με κοντινή προβολή έκανε το 0-1.
Η Αγία Παρασκευή αντέδρασε κι έφτασε στην ισοφάριση στο 37’ με την Παρμαξή που εκμεταλλεύτηκε λάθος συνεννόηση στην άμυνα της Προοδευτικής και με κοντινή προβολή έκανε το 1-1. Η Μπάσκα στο 40’ δεν κατάφερε να δώσει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα της και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.
Στο β’ ημίχρονο η ομάδα του Αντώνη Κοζανίτη μπήκε αποφασισμένη να ανακτήσει το προβάδισμα και τα κατάφερε στο 64’, όταν η Νικοπούλου έβγαλε μπαλιά στον κενό χώρο, η Ράπτη έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με διπλή προσπάθεια νίκησε τη Δασκαλοπούλου για το 1-2.
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ (Α. Κοζανίτης): Συμεωνίδη, Γιωτίτσα, Αρσένη, Νικοπούλου, Παπαδημητρίου, Μιχαηλίδου (60’ Τσιούρη), Κούκα, Σκούρου (73’ Μήτα), Ράπτη (85’ Νικολάου), Πελεκούδα, Μπάσκα (87’ Ντόβα).