Δευτέρα 21.10.2024
More

Άνετη νίκη του ΠΑΣ WBC, κέρδισε με 75-47 τις Εσπερίδες

Τη δεύτερη νίκη της εντός έδρας και παράλληλα στο πρωτάθλημα στις τρεις πρώτες αγωνιστικές πήρε την Κυριακή το απόγευμα η ομάδα του ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ που επικράτησε εύκολα των Εσπερίδων με 75-47 στο Νέο Κλειστό.

Με τη νίκη τους αυτή οι αθλήτριες του Στέφανου Πέρκου ανέβασαν και πάλι την ομάδα στην 1η θέση της βαθμολογίας, όπου συγκατοικούν με τον Αμύντα και τον Ηρακλή. Μετά την ήττα και την μέτρια εμφάνιση της περασμένης αγωνιστικής απέναντι στον Παναθλητικό, η ομάδα του ΠΑΣ κλήθηκε να διαχειριστεί μία αναμέτρηση με την έμπειρη ομάδα των Εσπερίδων που αναζητά την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με τις φιλοξενούμενες να ξεκινούν καλύτερα και να προηγούνται μέχρι και με έξι πόντους διαφορά. Η Γκρίφιθ Γουάλας όμως δήλωσε παρούσα και με 11 πόντους και τρία τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστική και ο ΠΑΣ βρέθηκε μπροστά με 17-15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έκρινε κατά μεγάλο ποσοστό τον αγώνα με τον ΠΑΣ να είναι καταπληκτικός στην άμυνα, εκμεταλλευόμενος όμως και την απίθανη αστοχία των φιλοξενούμενων που έχασαν πολλά εύκολα καλάθια. Το επιμέρους σκορ ήταν 20-5 και το ημίχρονο έκλεισε με διαφορά 17 πόντων υπέρ του ΠΑΣ (37-20).

Οι βάσεις είχαν μπει και στο τρίτο δεκάλεπτο έγινε μία διαχείριση ώστε οι Εσπερίδες να μην πλησιάσουν στο σκορ με τον ΠΑΣ να βρίσκει σκορ από την Άρτσερ και τη Σαρηγιαννίδου, ενώ η Δαμουλάκη ήταν εκπληκτική στην οργάνωση του παιχνιδιού με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 54-35.

Το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο με τις παίκτριες του ΠΑΣ να παίζουν γρήγορο μπάσκετ και την Άρτσερ να είναι ασταμάτητη στην επίθεση με το επιμέρους σκορ να είναι 21-12. Κορυφαία για τον ΠΑΣ η Άρτσερ με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και δύο κοψίματα, ενώ την ακολούθησαν η Γκρίφιθ με 15 πόντους, η Σαρηγιαννίδου με 13 και η Κέρναλ με 12. Καταπληκτική δουλειά για μία ακόμη φορά  Ξανθοπούλου στην άμυνα η οποία έχει εξελιχθεί σε «εξολοθρευτή» του επιθετικού όπλου της αντίπαλης ομάδας.

Δεκάλεπτα: 17-15, 37-20, 54-35, 75-47

ΠΑΣ Γιάννινα (Πέρκος): Δαμουλάκη 7(1), Γκρίφιθ 15(3), Γιωτίτσα, Σαρηγιαννίδου 13(1), Δούρβα 4, Παπανικολάου, Ξανθοπούλου 2, Θεοδώρου 3(1), Άρτσερ 19, Κέρναλ 12.

Εσπερίδες Καλ. (Σόφτσης): Παναγιωτοπούλου, Τσιανάκα, Σταθάτου, Αλιφραγκή, Γαλανόπουλος 18(2), Μπενέκη, Λέρη 6, Τέιλορ 6, Λιανούδη, Μπένετ 17(1).

«Ήταν δύσκολη εβδομάδα…»

Ο προπονητής του ΠΑΣ Στέφανος Πέρκος στις δηλώσεις του ήταν λακωνικός αι στάθηκε στην πολύ δύσκολη εβδομάδα που πέρασε το τμήμα λόγω της ήττας και της κακής εμφάνισης στον Παναθλητικό την προηγούμενη εβδομάδα. «Φάνηκε εύκολη η νίκη λόγω της διάστασης του σκορ, όμως περάσαμε μία πολύ δύσκολη εβδομάδα μετά την ήττα από τον Παναθλητικό, αλλά οι αθλήτριες τα κατάφεραν περίφημα και πρέπει να τους δώσω συγχαρητήρια για τον τρόπο που αντιμετώπισαν την εβδομάδα και το σημερινό παιχνίδι».