Δευτέρα 16.09.2024

«Φωνάζει» για ενίσχυση σε όλες τις γραμμές

Ισόπαλος (1-1) με το Αιγάλεω αναδείχθηκε ο ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ στο τρίτο φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας

Το τρίτο του φιλικό παιχνίδι έδωσε χθες το απόγευμα στο προπονητικό κέντρο στο Καρπενήσι ο ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ που αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1 με το Αιγάλεω, ομάδα που θα πάρει μέρος στο Νότιο όμιλο της SL2. Το παιχνίδι είχε ενδιαφέρον και ο ΠΑΣ βρήκε ισχυρές αντιστάσεις από το Αιγάλεω σε μία αναμέτρηση που βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, δεχόμενος το πρώτο γκολ στα τρία πρώτα φιλικά, αλλά κατάφερε να αντιδράσει, χάνοντας καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Έφτασε στην ισοφάριση στο δεύτερο μέρος χωρίς να πάριε και τη νίκη.

Οι Γιαννιώτες έδειξαν για τρίτο παιχνίδι ότι ο Πομς με τα σημερινά δεδομένα έχει βρει τους παίκτες του βασικού κορμού, με το υπάρχον ρόστερ όμως το πολύ να διεκδικήσουν μία θέση για την παραμονή και όχι για την επιστροφή στη Σούπερ Λίγκα. Η ομάδα χρειάζεται ενίσχυση σε καίριες θέσεις όπως του τερματοφύλακα, ενός αριστερού μπακ, δύο επιτελικών μέσων με ανασταλτικές ικανότητες και τουλάχιστον δύο επιθετικών.

Η εικόνα του αγώνα

Το Αιγάλεω άνοιξε το σκορ στο 8’ με σουτ του Νταβιώτη.

Στο 21’ ο Λούπας πέτυχε γκολ που ακυρώθηκε ως οφσάιτ για επαφή του Σομποτσίνσκι με τη μπάλα.

Στο 40’ ο ΠΑΣ είχε δοκάρι με τον Τζίνο και μία καλή ευκαιρία του Καλέμι με σουτ που έδιωξε ο τερματοφύλακας.

Στις καθυστερήσεις εξαιρετική προσπάθεια του Χάινριχ με αλλεπάλληλες ντρίπλες και προσποιήσεις στην περιοχή, ο Γερμανός επιθετικός έκανε το σουτ που έφυγε μόλις άουτ.

Ο ΠΑΣ μπήκε καλύτερα στο β’ ημίχρονο και έχασε μία καλή ευκαιρία με τον Λάμψια στο 54’ για να φτάσει στην ισοφάριση στο 65’ με τον Αθανασίου μετά από σέντρα του Βλέτσα.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα αλλά στο 90’ ο Φοφανά (πρώην παίκτης του ΠΑΣ) είχε σουτ στο δοκάρι του Αθανασίου.

Ο Ρενέ Πομς ξεκίνησε τον αγώνα με την ίδια ενδεκάδα με αυτήν της Κυριακής απέναντι στον Παναιτωλικό με τον Αθανασίου κάτω από τα δοκάρια, τους Μπακαδήμα, Σομποτσίσνκι και Ρίντερ στην αμυντική ευθεία των τριών με τον Σόρια δεξιά και τον Λοιύπα αριστερά.

Στη μεσαία γραμμή Μπεγκάλα και Τζίνο ήταν τα δύο χαφ και στην επιθετική τριπλέτα οι Λέο, Καλέμι και Χάινριχ.

Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν ως αλλαγές και οι Λάμψιας, Ναούμης, Πάνος, Κύρκος, Αθανασίου, Βλέτσας και Δούμας.

Επιστροφή στη βάση

Αμέσως μετά τον αγώνα με το Αιγάλεω, η αποστολή του ΠΑΣ πήρε το δρόμο της επιστροφής για τα Γιάννενα. Το βασικό στάδιο της προετοιμασίας ολοκληρώθηκε με το τεχνικό επιτελείο να εμφανίζεται ικανοποιημένο από τη δουλειά που έγινε, που θα μπορούσε όμως να είναι πολύ καλύτερη αν είχαν φτάσει κιόλας στο Καρπενήσι οι μεταγραφικές ενισχύσεις που υποσχέθηκε η διοίκηση. Οι παίκτες θα έχουν τρεις ημέρες άδεια από σήμερα Πέμπτη μέχρι και το Σάββατο και θα επιστρέψουν στο γήπεδο την Κυριακή.