Πέμπτη 19.09.2024

Άνετη επικράτηση του ΠΑΣ με 11-0 επί του Σπάρτακου Γραικοχωρίου

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος επικράτησε με 11-0 του Σπάρτακου Γραικοχωρίου στην Ηγουμενίτσα μπροστά σε 300 οπαδούς του που βρέθηκαν στο πλευρό του για να στηρίξουν τη νέα προσπάθεια της ομάδας.

Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν εμφανέστατη και στο 3′ ο Χάινριχ άνοιξε το σκορ, με τον Μπακαδήμα στο 17′ να κάνει το 2-0. Στο 28′ ήταν η σειρά του Τζίνο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με τον Χάινριχ στο επόμενο λεπτό να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Ο Τζίνο με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 40′ έκανε το 5-0 για τον ΠΑΣ το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ήταν η σειρά του Σόρια να σκοράρει στο 49′, με τον Ισπανό να διπλασιάζει τα τέρματα του στο 51′ για το 7-0 του ΠΑΣ Γιάννινα. Στο 60′ ο Χάινριχ σημείωσε χατ τρικ για το 8-0, με τον Γερμανό να πετυχαίνει στο 63′ το τέταρτο προσωπικό του γκολ για το 9-0. Στο 82′ ήταν η σειρά του Λεό να σκοράρει με τον Νικολιά στο 90′ να διαμορφώνει το 11-0 για τον «Άγιαξ» το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Επόμενος αντίπαλος στο θεσμό του κυπέλλου για τον ΠΑΣ θα είναι η Ερμιονίδα.

Η σύνθεση του ΠΑΣ Γιάννινα: Αθανασίου, Σόρια (61′ Βουτσάς), Μπακαδήμας (61′ Λάμψιας), Ρίντερ (65′ Καφενζής), Σομποτσίνσκι, Λούπας, Τζίνο (61′ Πάνος), Μπεγκάλα, Αθανασίου (46′ Νικολιάς), Χάινριχ, Λεό

Σήμερα η κλήρωση για το πρωτάθλημα

Η κλήρωση για το πρωτάθλημα της Super League 2 θα πραγματοποιηθεί σήμερα στις 19:00 σε κεντρικό ξενοδοχείο της Αθήνας.

Μετά την αποχώρηση του Ιωνικού, 20 ομάδες θα μάθουν το πρόγραμμά τους, ξεκινώντας την αντίστροφη μέτρηση για την έναρξη της σεζόν.

Υπενθυμίζεται πως οι ομάδες που θα λάβουν μέρος στο νέο πρωτάθλημα είναι οι εξής:

Διαγόρας, Εθνικός Νέου Κεραμιδίου, Ηρακλής, Καβάλα, Καμπανιακός, Λάρισα, Μακεδονικός, Νίκη Βόλου, ΠΑΟΚ Β, ΠΑΣ Γιάννινα, ΑΕΚ Β, Αιγάλεω, Αστέρας Τρίπολης Β, Ηλιούπολη, Καλαμάτα, Κηφισιά, Παναργειακός, Παναχαϊκή, Πανιώνιος, Χανιά.