Σάββατο 28.09.2024
More

ΠΑΣ Γιάννινα-Ηρακλής 2-1 με πρωταγωνιστή τον Μάντζη

Με μεγάλο πρωταγωνιστή και σκόρερ και των δύο τερμάτων τον Βασίλη Μάντζη, ο ΠΑΣ κέρδισε με 2-1 τον Ηρακλή σε ένα γεμάτο παιχνίδι με πολλές εντάσεις, δύο δοκάρια (Τσιλιγκίρης, Μπερτόγλιο) και «φωνές» των φιλοξενούμενων για τη διαιτησία.

Ο ΠΑΣ έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον επιθετικό Βασίλη Μάντζη που πέτυχε δύο γκολ, νίκησε με 2-1 τον Ηρακλή, ο οποίος έχει παράπονα από τη διαιτησία του Δραγάτη (σ.σ. εξέδωσαν και ανακοίνωση στο ημίχρονο του αγώνα).

Γενικώς το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό με εκατέρωθεν φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες και στα δύο ημίχρονα. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν πρώτοι στον αγώνα με τον Μάντζη να εκμεταλλεύεται την εκτέλεση κόρνερ του Σόρια και με προβολή πρόλαβε τον Τασουλή και έστειλε την μπάλα στην εστία του Στουρνάρα στο 16ο λεπτό.

Ο Ηρακλής προσπάθησε να αντιδράσει και το κατάφερε με τους Κυανόλευκους να διαμαρτύρονται για πέναλτι πάνω στον Τσιριγώτη στη φάση του 28ου λεπτού. Ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που στο 44ο λεπτό βρήκε τον τρόπο να πετύχει το πρώτο του γκολ με τη νέα του ομάδα, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Κυνηγόπουλου με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Αθανασίου και με τη βοήθεια του Μπακαδήμα που έκανε επαφή με το κεφάλι.

Στην επανέναρξη του αγώνα στο β’ ημίχρονο, ο Ηρακλής είχε μεγάλη χαμένη διπλή ευκαιρία για να πετύχει την ανατροπή στο σκορ. Πιο συγκεκριμένα στο 48′ ο Κυνηγόπουλος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Τσιριγώτη που στο πλασέ που επιχείρησε νικήθηκε από τον Αθανασίου.

Λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι «φωνάζουν» για μία ακόμα περίπτωση πέναλτι, με τον ΠΑΣ να εκμεταλλεύεται τα στημένα που κέρδισε με τον Μάντζη στο 65′ να νικάει και πάλι άπαντες στον αέρα και να κάνει το 2-1 για την ομάδα του.

Ο Ηρακλής είχε και δεύτερο δοκάρι με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φακούντο Μπερτόγλιο με το 2-1 να παραμένει μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης παρά την πίεση που άσκησαν οι παίκτες του Σωκράτη Οφρυδόπουλου.

Με το τρίποντο αυτό ο ΠΑΣ έκανε το 2 στα 2 και έφτασε τους έξι βαθμούς, ενώ ο Ηρακλής έμεινε στον έναν βαθμό.

Οι συνθέσεις

ΠΑΣ Γιάννινα (Πομς): Β. Αθανασίου, Ρίντερ, Μπακαδήμας, Σομποσίνσκι, Σόρια, Λούπας, Μπεγκάλα, Τζίνο, Χάινριχ (86′ Μπατίστ), Αθανασίου (71′ Νικολιάς), Μάντζης (71′ Σέποβιτς)

Ηρακλής (Οφρυδόπουλος): Στουρνάρας, Κιβρακίδης (86′ Καλουτσικίδης), Τασουλής, Σιδεράς, Διαμαντής, Χάμοντ, Μπελμόντ (67′ Ντουκουρέ), Χριστοδουλόπουλος (67′ Μιράντα), Μπερτόγλιο, Κυνηγόπουλος, Τσιριγώτης (86′ Κούστα).