Δευτέρα 16.09.2024

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ -Κακή εμφάνιση και φιλική ήττα από την Παναχαϊκή

Ένα ακόμη φιλικό, το έκτο κατά σειρά, το φετινό καλοκαίρι, έδωσε σήμερα το απόγευμα ο ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ, που αντιμετώπισε εκτός έδρας την Παναχαϊκή, με τον προπονητή της ομάδας, Ρενέ Πομς, να βγάζει και πάλι πολύτιμα συμπεράσματα.

Όπως φάνηκε από την εξέλιξη του αγώνα, όπου ο ΠΑΣ έχασε με 1-0, η ομάδα των Ιωαννίνων, πέρα από τα προβλήματα που είχε στο επιθετικό κομμάτι, ήταν αρκετά κακός και στα αμυντικά του καθήκοντα, ενώ σε όλο σχεδόν το δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ δεν είχε ούτε μια ευκαιρία για να σκοράρει.

Ο Αυστριακός τεχνικός του ΠΑΣ ξεκίνησε το ματς με τους Αθανασίου, Σόρια, Λούπας, Ρίντερ, Δούμας, Σομποτσίνσκι, Τζίνο, Αθανασίου, Μπεγκαλα, Χάινριχ, Λεό, ενώ στο γήπεδο βρέθηκε και ο Παναγιώτης Χριστοβασίλης.

Η πρώτη ευκαιρία για τον ΠΑΣ ήταν μόλις στο 2ο λεπτό όταν ένα δυνατό σουτ του Τζίνο αλλά απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Κολοβούρης. Ωστόσο την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς την είχαν οι γηπεδούχοι στο 10’ όταν ο Ελευθεριάδης της Παναχαϊκής, βγήκε πρόσωπο με πρόσωπο με τον Αθανασίου αλλά έδιωξε με τα πόδια ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ.

Στο 16’ μετά από σέντρα του Χάινριχ από αριστερά για τον ΠΑΣ, ο Σόρια έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Κολοβούρη, ενώ στο 22’ ακυρώθηκε γκολ του Ελευθεριάδη για την Παναχαϊκή, όταν υποδείχτηκε σε αντικανονική θέση ο Ρόβας.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ωστόσο στο 44’ μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Λυμπεράκης από τον Σόρια. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Κοζορώνης, ο πρώην αμυντικός χαφ του ΠΑΣ, που σήμερα αγωνίζεται στην ομάδα της Πάτρας.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Πομς να αλλάζει τερματοφύλακα και να βάζει τον Βρακά στη θέση του Αθανασίου, ενώ στο 57’ ο Αυστριακός τεχνικός έβαλε στη θέση του Ρίντερ τον Μπακαδήμα, στη θέση του Λεό τον Μίνα και στη θέση του Χάινριχ μπήκε ο Λώλης. Παράλληλα, στο 64’ είχαμε μια ακόμη αλλαγή για τον ΠΑΣ, με τον Καλέμι να παίρνει τη θέση του Αθανασίου.

Παράλληλα και αφού ο ΠΑΣ στο δεύτερο ημίχρονο δεν έκανε καμία ευκαιρία για γκολ, ο Πομς στο 79’ έβαλε τον Λάμψια και τον Βουτσά στη θέση των Μπεγκάλα και Σόρια και στο 84′ τους Κύρκο και Πάνο αντί των Λούπα και Δούμα. Τέλος, ο Πομς στο 89′, έβαλε και τον Καφενζή στη θέση του Σομποτσίνσκι.