Δευτέρα 16.09.2024

Συγκλονιστικός ο Καραλής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο

Ο συγκλονιστικός Εμμανουήλ Καραλής ανεβαίνει στο βάθρο των νικητών του άλματος επί κοντώ στους Ολυμπιακούς αγώνες, καθώς με άλμα με 5.90μ.κατέκτησε την τρίτη θέση.

Ο Καραλής προσπάθησε να γράψει ιστορία και να περάσει τα 6μ, όμως δεν τα κατάφερε.

Εντυπωσιακός ο Εμμανουήλ Καραλής στον τελικό του άλματος επί κοντώ των Ολυμπιακών Αγώνων. Πέρασε με την πρώτη τα 5.90μ, ενώ είχε αποτυχημένη την πρώτη προσπάθεια του στα 5.95μ. Ο Καραλής με τον προπονητή του πήραν το ρίσκο να αφήσουν τα 5.95 μ. και να πάει ο Έλληνας πρωταθλητής στα 6μ. Οι αντίπαλοι του δεν κατάφεραν να περάσουν τα 5.95 μ. και έτσι ο Έλληνας πρωταθλητής εξασφάλισε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

Την πρώτη θέση πήρε ο «διαστημικός» Ντουμπλάντις με παγκόσμιο ρεκόρ 6,25μ, ενώ δεύτερος ήταν ο Αμερικανός Σαμ Κέντρικς με 5,95μ.