Παρασκευή 26.04.2024

18ο ροζ φύλλο για τον ΒΙΚΟ ΠΑΣ

Ούτε στον Εύοσμο απέναντι στον τοπικό Αίαντα, σταμάτησε το εξπρές του ΒΙΚΟΥ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ το απόγευμα του Σαββάτου με την ομάδα του Θ. Κωστόπουλου, να παίρνει το 18ο ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα, διατηρώντας την απόσταση ασφαλείας των τριών νικών από τη δεύτερη θέση.

Το τελικό 69-74 αντικατοπτρίζει σε μεγάλο βαθμό τη σκληρή μάχη που δόθηκε στο παρκέ με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις στα τρία πρώτα δεκάλεπτα απέναντι στην άμυνα των πρωτοπόρων, όχι όμως και στην τελευταία περίοδο. Ο ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ που βρισκόταν τέσσερις πόντους πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 42-38 δεν κατάφερε να προσπεράσει στο τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ να κλείνει στο 59-57. Στην τελευταία περίοδο όμως, η άμυνα των παικτών του Θ. Κωστόπουλου ήταν η γνωστή σε όλους πλέον, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πετύχουν μόλις 10 πόντους και οι Γιαννιώτες να φτάσουν στην επικράτηση με 69-74.

Το δίδυμο των γκαρντ Ντόβα – Μαυρογιάννη με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα έκλεψε ξανά την παράσταση για τον ΒΙΚΟ, με τον Βασίλη Πάτρα να ακολουθεί στο σκορ με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 42-38 (ημ.), 59-57, 69-74 (τελ.)

Αίας Ευόσμου (Ποργιόπουλος): Γαϊτανίδης, Μπρουκς 5 (1), Λαζαρίδης, Πετανίδης, Πουλιανίτης 15 (3), Νησιώτης 11 (1), Ζώτος 17 (1), Σεκαδάκης, Νέσσης 11 (1), Καπινιάρης 8 (1), Στόλης 2

ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Κωστόπουλος): Καννής, Νίκας 6 (2), Ντόβας 19 (4), Μαυρογιάννης 15 (2), Καραγκιολίδης 3 (1), Ναούμης 6 (2), Μάντζιος Δ. 6, Πάτρας 12, Κωστούλας 7, Μάντζιος Π., Τσίρμπας-Αναγνώστου