Πέμπτη 28.03.2024

Αήττητος παραμένει ο ΠΑΣ- Πάγωσε τον Ατρόμητο στο φινάλε και πήρε το «Χ»

Ο ΠΑΣ Γιάννινα συνέχισε την αήττητη πορεία του στη φετινή Superleague 1, παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) κόντρα στον Ατρόμητο

Ο Ατρόμητος έφτασε μία “ανάσα” από την πρώτη του νίκη στη φετινή Superleague 1, ωστόσο ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε το βαθμό της ισοπαλίας στο 88′, χάρη σε τέρμα του Μορέιρα που ισοφάρισε το γκολ του Κλωναρίδη στο ξεκίνημα του αγώνα.

Οι Ηπειρώτες έδωσαν συνέχεια στην εξαιρετική τους πορεία, δείχνοντας ότι και φέτος θα αποτελέσουν μία τις πολύ δυνατές ομάδες του πρωταθλήματος.

Ο Ατρόμητος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι κι ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο έκτο λεπτό. Οι γηπεδούχοι πίεσαν ψηλά, με τον Πίρσαν να κάνει λάθος γύρισμα και τον Κλωναρίδη να μπαίνει στη φάση και να νικάει τον Λοντίγκιν για το 1-0.

Στο 15′ ο Ατρόμητος έφτασε μία “ανάσα” από το 2-0, αλλά ο Λοντίγκιν σταμάτησε εντυπωσιακά δύο φορές τα σουτ του Καστεγιάνο. Στο 21′ ήταν η σειρά του ΠΑΣ Γιάννινα να χάσει μία τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση. Ο Περέα νίκησε κατά κράτος τον Χατζηισαϊα και βρέθηκε απέναντι στον Πίριτς, ο οποίος έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 54′ για να σημειωθεί ακόμα μία μεγάλη βάση. Ο Κλωναρίδης πλάσαρε από πλάγια θέση, με τον Λοντίγκιν να βγάζει εντυπωσιακά με τα πόδια. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Ατρόμητος έχασε κι άλλη μία μεγάλη ευκαιρία για το 2-0. Ο Βασιλαντωνόπουλος γύρισε στην “καρδιά” της αντίπαλης περιοχής, όμως το σουτ του Νάτσου από πλεονεκτική θέση πέρασε πάνω από την εστία.

Στο 70′ ο Λοντίγκιν σταμάτησε και πάλι τον Κλωναρίδη, ενώ στο 72′ ήταν η σειρά του Πίριτς να κάνει μία τεράστια επέμβαση. Ο Μπρένερ έκανε το σουτ στη γωνία, ωστόσο ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου αντέδρασε με εντυπωσιακό τρόπο.

Όλα έδειχναν ότι ο Ατρόμητος θα έφτανε στην πρώτη του νίκη, αλλά ο Μορέιρα είχε διαφορετική άποψη. Στο 88′ ο Μίνα βρήκε τον Μορέιρα στο δεύτερο δοκάρι ο οποίος με κοντινό πλασέ έκανε το 1-1, με το γκολ να μετράει με τη βοήθεια του VAR.