Πέμπτη 28.03.2024

Από το καλό στο καλύτερο

Πιο εύκολα από ότι δείχνει το 1-0, ο ΠΑΣ επικράτησε του ΟΦΗ και αύξησε τη διαφορά από τους διώκτες του

Το πιο σημαντικό, μέχρι το επόμενο, βήμα για την παραμονή στην κατηγορία έκανε το απόγευμα της Κυριακής ο ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ που επικράτησε στους «Ζωσιμάδες» με 1-0 του ΟΦΗ, έφτασε στους 24 βαθμούς και αποσπάστηκε πέντε βαθμούς από τους Κρητικούς.

Το γκολ του Παμλίδη με κεφαλιά στο 4’ ήταν αρκετό για τους Γιαννιώτες για μία πολύτιμη νίκη, μόλις τη δεύτερη εντός έδρας από την αρχή του πρωταθλήματος, ενώ με τη νίκη δόθηκε συνέχεια και σε δύο προηγούμενα παιχνίδια ξεχωριστής σημασίας, αυτό με τον Παναιτωλικό εκτός έδρας και εκείνο με τον Παναθηναϊκό για το Κύπελλο. Όπως αποδείχθηκε στην πράξη, η κακή εμφάνιση με τον ΠΑΟΚ την περασμένη Δευτέρα στο Περιστέρι ήταν μόνο μία κακή παρένθεση και η ομάδα του Γιαννίκη δείχνει, ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση, τρεις μόλις αγωνιστικές πριν της λήξη της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος και πριν την έναρξη των πλέι οφ.

Είναι αξιοσημείωτο, ότι σε διάστημα 50 ημερών από τις αρχές Ιανουαρίου, ο ΠΑΣ έδωσε 13 παιχνίδια πρωταθλήματος και κυπέλλου και σε αυτά μετρά πέντε σπουδαίες νίκες, η μία εκ των οποίων η προχθεσινή και οι υπόλοιπες εκτός έδρας ουσιαστικά και τυπικά απέναντι σε Ατρόμητο, ΑΕΚ, Παναιτωλικό και Παναθηναϊκό.

Ακολουθούν τρία παιχνίδια, με Λαμία και Αστ. Τρίπολης εκτός έδρας και με τον ΠΑΟ εντός για να ολοκληρωθεί η χρονιά, με τον ΠΑΣ να θέλει να παραμείνει σε μία από τις θέσεις μεταξύ 7-10, που θα του δώσουν τη δυνατότητα να αγωνιστεί τέσσερις φορές στους «Ζωσιμάδες» και τρεις εκτός έδρας στα πλέι οφ.

Με φόρα από το κύπελλο

Εφαρμόζοντας μία διαφορετική τακτική σε σχέση με προηγούμενα παιχνίδια, μετά από αναμετρήσεις κυπέλλου, ο Αργ. Γιαννίκης διατήρησε την ίδια ενδεκάδα με το παιχνίδι της Πέμπτης, με μοναδική αλλαγή τον Παντελάκη στη θέση του τιμωρημένου Κάργα. Ο ΠΑΣ μπήκε με φόρα στο παιχνίδι, προηγήθηκε με κεφαλιά του Παμλίδη μετά από εκτέλεση του Καρτάλη και έχασε καλές ευκαιρίες να διευρύνει το δείκτη του σκορ, χωρίς όμως να το καταφέρει. Στον αντίποδα, ο ΟΦΗ προσπάθησε ένα γίνει απειλητικός αλλά το κατάφερε μία φορά με αξιώσεις στην κεφαλιά του Διαμάντη μετά από κόρνερ, που βρήκε σε ετοιμότητα τον Λοντίγκιν.

Στο β’ ημίχρονο ο Σίμος έκανε επιθετικές αλλαγές, φορτώνοντας την μεσαία γραμμή και την επίθεση με επιπλέον παίκτες, ο ΟΦΗ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δεν κατάφερε να μπει στην περιοχή του ΠΑΣ, με αποτέλεσμα σε όλο το β’ ημίχρονο να μην καταγράψει ούτε μισή ευκαιρία. Αντίθετα, ο ΠΑΣ έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες, μία με το γυριστό του Ελευθεριάδη που μπλόκαρε ο Σωτηρίου και μία με τον Πήλιο να σουτάρει από τα 40 μέτρα στην άδεια εστία στις καθυστερήσεις αλλά τον Λυμπεράκη να διώχνει σε κόρνερ πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Εξαιρετική εμφάνιση στη μεσαία γραμμή έκανε ο Κάστρο, όπως και στο παιχνίδι με τον ΠΑΟ στο κύπελλο, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση, οι Παμλίδης, Παντελάκης και Πίρσμαν, χωρίς να υπάρχουν υστερήσαντες.

Το παιχνίδι της Κυριακής στη Λαμία είναι εξαιρετικά σημαντικό και για τις δύο ομάδες, με τον ΠΑΣ να αγωνίζεται χωρίς ιδιαίτερο άγχος απέναντι σε μία ομάδα που «καίγεται» για βαθμούς.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Κάστρο, Ντομίνγκεζ, Καρτάλης (Κρίζμαν), Ελευθεριάδης (89′ Πήλιος), Παμλίδης (60′ Μπρένερ), Λέο (78′ Λιάσος)

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Διαμαντής, Κοροβέσης (64′ Λυμπεράκης), Γιαννούλης, Στάικος, Νέιρα (14′ λ.τρ. Βαφέας), Γρίβας, Στάρτζεον, Γρίβας (69′ Σόουζα), Ντε Γκούζμαν (69′ Μπαλογιάννης), Ουές.

Το τρίτο ημίχρονο

Διαφορετικά συναισθήματα των δύο προπονητών Αργ. Γιαννίκη και Γ. Σίμου αντίστοιχα για την εξέλιξη του αγώνα, ενώ ο σκόρερ του ΠΑΣ Γ. Παμλίδης συνέδεσε τη νίκη επί του ΟΦΗ με τη γιορτή της πόλης, για τα 108 χρόνια από την απελευθέρωσή της, που συμπληρώθηκαν την Κυριακή.

Αργ. Γιαννίκης: «Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι για εμάς, είχαμε ένα πάρα πολύ καλό πρώτο 20λεπτο με γρήγορο γκολ, με και για δεύτερο φάσεις και με κατοχή μπάλας. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ένα παιχνίδι δύναμης, λογικό. Ήμασταν δυναμικοί και πιστεύω ότι κερδίσαμε δίκαια.

Δεν δεχθήκαμε το γκολ, είχαμε φάσεις και για δεύτερο. Ο ΟΦΗ απ’ ότι θυμάμαι είχε μια φάση μόνο οπότε και στην αμυντική λειτουργία τα πήγαμε καλά. Πιστεύω, λοιπόν, ότι ήρθε δίκαια η νίκη.

Έλειπε το δεύτερο γκολ και μετά θα μιλούσαμε για ένα πάρα πολύ καλό πρώτο 20λεπτο εντός έδρας, με μεγάλη πίεση, κατοχή, ηρεμία, καλό άμεσο πρέσινγκ. Εντάξει, όμως, ήταν σημαντικοί οι τρεις βαθμοί, γιατί η εβδομάδα δεν ήταν εύκολη».

Γ. Σίμος: «Δεν μπήκαμε καλά στον αγώνα, στο δεύτερο ημίχρονο βγάλαμε μια αντίδραση αλλά δεν έφτασε για να κερδίσουμε. Δεν έχω να πω πολλά… Τα λόγια αρχίζουν να μην έχουν μεγάλη αξία .Η ευθύνη είναι δική μου, το έχω πει ξανά, η ομάδα χρειάζεται να αντιδράσει και αυτό θα γίνει».

Γ. Παμλίδης: «Θεωρώ ότι ήταν μια συνολική προσπάθεια. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα, νομίζω ότι ήμασταν καλύτεροι από τον αντίπαλο. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε την υπεροχή και δεν απειληθήκαμε σχεδόν καθόλου, ενώ είχαμε και κάποιες ευκαιρίες να πετύχουμε και δεύτερο τέρμα. Στο δεύτερο ημίχρονο θεωρώ πως δεν κινδυνεύσαμε ιδιαίτερα και έτσι καταφέραμε να κερδίσουμε.

Στον πρώτο γύρο, όταν τελείωναν τα παιχνίδια, όλο λέγαμε «να μας γίνει μάθημα. Νομίζω ότι φτάσαμε σε ένα σημείο που μας έχει γίνει μάθημα και όταν καταφέρνουμε να πετύχουμε ένα γρήγορο γκολ έχουμε τη δυνατότητα και την εμπειρία σαν ομάδα να κρατήσουμε το υπέρ μας σκορ και να παίρνουμε τις νίκες. Σίγουρα είμαστε πολύ χαρούμενοι, δώσαμε χαρά και στον κόσμο, ο οποίος σήμερα γιορτάζει την απελευθέρωση της πόλης, γιορτάζουν 108 χρόνια ελευθερίας. Τους δώσαμε και εμείς μια χαρά παραπάνω, είναι πολύτιμη αυτή η νίκη για τη συνέχεια και είμαστε όλοι πάρα πολύ χαρούμενοι».