Σάββατο 20.04.2024

Άρης – ΠΑΣ Γιάννινα 3-1

Ο Άρης βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό όμως στη συνέχεια πήρε τα ηνία και πέτυχε μία άνετη και επιβλητική ανατροπή κόντρα στον ΠΑΣ, για να πανηγυρίσει νίκη με 3-1 στο “Κλεάνθης Βικελίδης” και να μπαίνει στην 5η θέση στα play offs.

Νίκη την πλέον κατάλληλη στιγμή για τον Άρη. Μία εβδομάδα μετά την απογοητευτική εμφάνιση και την εκτός έδρας ήττα από την Λαμία, η ομάδα του Τόλη Τερζή έψαχνε ένα αποτέλεσμα-απάντηση στον ίδιο τον εαυτό της και το πήρε, με τους κίτρινους της Θεσσαλονίκης να επικρατούν με 3-1 του Π

Οι Ηπειρώτες πήραν προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 7′ με τον Λιάσο, με τους παίκτες του Άρη να κάνουν όμως την ανατροπή πριν κλείσει το πρώτο μέρος με τους Νταρίντα (26′) και Γκαρσία (43′) και να σφραγίζουν το τρίποντο στο δεύτερο μέρος στο 58′, με το πρώτο γκολ του Αμπουμπακάρ Καμαρά με τη φανέλα τους τη φετινή σεζόν.

Το ματς

Ο Άρης ήταν ο πρώτος που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με τον Μπράμπετς στο 2ο λεπτό, όμως το γκολ δεν μέτρησε (οφσάιντ ο σκόρερ), για να έρθει πέντε λεπτά αργότερα το γκολ για τον ΠΑΣ στην πρώτη δική του ευκαιρία. Αυτό ήρθε στο 7′, με τον Σιαμπάνη να αποκρούει το πλασέ του Μπαλάν στο μεταξύ τους τετ α τετ αλλά τη μπάλα να φτάνει στον Λιάσο, που έγραψε το 0-1 με το δεύτερο φετινό του γκολ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία, με το σουτ του Ντάριντα εκτός περιοχής να βρίσκει στο δεξί δοκάρι μετά από επέμβαση του Τσιντώτα, με τους Ηπειρώτες από την πλευρά τους να παίζουν στην κόντρα και να απειλούν με δεύτερο γκολ στο 18′, με το διαγώνιο σουτ του Μορέιρα να φεύγει άουτ.

Κάπου εκεί όμως οι φιλοξενούμενοι σταμάτησαν να απειλούν με αντεπιθέσεις, αποφάσισαν να αμυνθούν μαζικά και το πλήρωσαν, με τον Άρη να έχει τον πλήρη έλεγχο μέσω της κατοχής της μπάλας και να μην αργεί να βρει την ισοφάριση. Αυτή ήρθε στο 26′, με τον Ματέο Γκαρσία να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά και τον Νταρίντα να νικάει τον Τσιντώτα με διαγώνιο σουτ, για το 1-1 με τρίτο του φετινό γκολ.

Στο 38′ οι παίκτες του Τόλη Τερζή άγγιξαν το δεύτερο γκολ όμως ούτε ο Ντουκουρέ ούτε ο Πίρσμαν μπόρεσαν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα από πλεονεκτική θέση, για να έρθει τελικά η ανατροπή στο 43′. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Καμάτσο που έκανε γλυκιά σέντρα από τα αριστερά, με τον Ματέο Γκαρσία να πετάγεται στο δεύτερο δοκάρι και να προωθεί τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

Το 2-1 ήταν γεγονός και ήταν απολύτως δίκαιο βάσει της εικόνας των δύο ομάδων στο πρώτο μέρος, διάστημα που το έκλεισαν οι Θεσσαλονικείς με 12 τελικές (3 ο ΠΑΣ) εκ των οποίων οι μισές στην αντίπαλη εστία και με ποσοστό κατοχής στο 77%.

Το δεύτερο μέρος άρχισε σε πολύ χαμηλό τέμπο και το πρώτο δεκάλεπτο δεν είχε να επιδείξει κάτι το σημαντικό, ωστόσο η πρώτη ευκαιρία σε αυτό το διάστημα έφερε γκολ. Αυτό ήρθε στο 58′, με τον Ματέο Γκαρσία να βγάζει κάθετη πάσα στον Αμπουμπακάρ Καμαρά και εκείνον να νικάει τον Τσιντώτα στο μεταξύ τους τετ α τετ, για να γράψει το 3-1 με το πρώτο φετινό του γκολ στη δεύτερη θητεία του στον Άρη.

Η συνέχεια βρήκε τους γηπεδούχους να παίζουν πιο συντηρητικά και να ενδιαφέρονται κυρίως για να διαφυλάξουν το υπέρ τους αβαντάζ, με τους Ηπειρώτες από την πλευρά τους να είναι πιο τολμηροί σε σύγκριση με το πρώτο μέρος αλλά να αδυνατούν να φτιάξουν καθαρές ευκαιρίες.

Κάπως έτσι, το τελευταίο ημίωρο είχε λίγα πράγματα να παρουσιάσει, με τον Άρη να διατηρεί τον έλεγχο και να φτάνει σε μία άνετη επικράτηση, που του επέτρεψε να προσπεράσει τον Βόλο και να μπει ως 5ος στο μίνι πρωτάθλημα των play offs, μετά από την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας της Stoiximan Super League.

Οι ομάδες

ΑΡΗΣ: Σιαμπάνης, Εμπακατά, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Πίρσμαν (76′ Μαζικού), Ντουκουρέ (89′ Σγουρός), Νταρίντα, Ματέο Γκαρσία, Πάλμα (89′ Νταμπό), Καμάτσο (76′ Ιτούρμπε), Καμαρά (89′ Γκρέι)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Τσιντώτας, Σόρια, Εραμούσπε (75′ Μπορταγκαράι), Μπακαδήμας, Ράντου, Ριένστρα (90′ Κύρκος), Μπιλμπάο, Λιάσος, Μορέιρα, Τζίμας (81′ Σταματελόπουλος), Μπαλάν