Σάββατο 20.04.2024

Ασταμάτητος ο ΠΑΣ (0-3) στη Λάρισα και στο +7 η διαφορά!

Ένα ακόμη βήμα για την κατάκτηση της 1ης θέσης του πρωταθλήματος και την απόκτηση μίας μεγάλης βαθμολογικής διαφοράς από τους διώκτες του έκανε το μεσημέρι ο ΠΑΣ, που πέρασε σαν τρένο και από τη Λάρισα, επικρατώντας του πάντα επικίνδυνου Απόλλωνα με 0- 3.

Η νίκη της ομάδας του Γιαννίκη είχε διπλή σημασία, γιατί λίγη ώρα μετά το τέλος της αναμέτρησης, η διαφορά από τον δεύτερο Απόλλωνα Σμύρνης εκτοξεύτηκε στους 7 βαθμούς, με τον Λεβαδειακό να φεύγει με το διπλό (0-1) από τη Ριζούπολη.

Οι Γιαννιώτες ήταν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο, απείλησαν στο πρώτο δεκάλεπτο, με πρωταγωνιστές τους Κάστρο, Λώλη, Παμλίδη και Αποστολόπουλο, ευτύχησαν να προηγηθούν με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του κάστρο και να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Κρίζμαν πριν το ημίχρονο.

Στο β’ ημίχρονο ο ΠΑΣ μπήκε αποφασισμένος να καθαρίσει το παιχνίδι, έχασε σπουδαίες ευκαιρίες με τους Κρίζμαν, Παμλίδη, Σιόντη, για να έρθει το πεντάλεπτο 70’ – 75’ όπου ο
    Απόλλωνας απείλησε σε τρεις περιπτώσεις, με τον Χουτεσιώτη να κρατά για όγδοο σερί παιχνίδι ανέπαφη την εστία του. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Λέο, που είχε περάσει ως αλλαγή.

Ο ΠΑΣ τώρα ετοιμάζεται για ένα παιχνίδι – γιορτή, όπως είναι αυτό της Τετάρτης στο Εθνικό Στάδιο (17.15), με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό για το θεσμό του Κυπέλλου.