Παρασκευή 19.04.2024

Χρήσιμα συμπεράσματα για τον ΠΑΣ στο φιλικό με τον Παναθλητικό

Την ευκαιρία να βγάλει αρκετά χρήσιμα συμπεράσματα είχε ο προπονητής του ΠΑΣ Γιάννινα WBC, Τζον Μαργαρίτης

Την ευκαιρία να βγάλει αρκετά χρήσιμα συμπεράσματα για τις παίκτριές του, 20 περίπου ημέρες πριν την έναρξη του Πρωταθλήματος μπάσκετ της Α1 Εθνικής κατηγορίας Γυναικών, είχε το μεσημέρι της Κυριακής ο προπονητής του ΠΑΣ Γιάννινα WBC, Τζον Μαργαρίτης.
    Η ομάδα του ΠΑΣ, αντιμετώπισε σε φιλικό παιχνίδι στη Θεσσαλονίκη τον Παναθλητικό, σε ένα παιχνίδι με αρκετές δυσκολίες, έτσι όπως  εξελίχθηκε, καθώς οι γηπεδούχες έβαλαν δύσκολα στις φιλοξενούμενες.

Ο ΠΑΣ δεν ξεκίνησε καλά το ματς, αλλά παρ’ όλα αυτά βρέθηκε να έχει διαφορά επτά πόντων με σκόρερ της Έφφα, Μπριγκς και Μαρίνη, με τις γηπεδούχες να έχουν μόνο ένα δίποντο με τη Ρόμπινσον και τους υπόλοιπους πόντους από βολές. Από μεριάς Παναθλητικού το μόνο δίποντο προήλθε από την Ρόμπινσον και όλοι οι υπόλοιποι πόντοι, προήλθαν από  βολές.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Τζον Μαργαρίτη ανέβασε την απόδοσή της, ήταν καλύτερη και με κορυφαία μέσα στο παρκέ την Μπρίγκς, που σημείωσε 8 πόντους έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 11 πόντους.

Ωστόσο, η εικόνα του ματς άλλαξε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την ομάδα του Παναθλητικού να μπαίνει στο παρκέ με περισσότερο πάθος και σοβαρότητα και με ένα επιμέρους σκορ 20-9 έφερε το ματς στα ίσια στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΣ ισορρόπησε το ματς, με καλύτερη σε αυτό το διάστημα την Μαρίνη, ωστόσο είχαν ήδη κοστίσει τα πολλά λάθη μέχρι εκείνη την ώρα, τα οποία σε συνδυασμό με την έλλειψη συγκέντρωσης και την αστοχία, δεν έφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Το ματς έληξε ισόπαλο 53-53, ωστόσο, επειδή στο γήπεδο του Παναθλητικού έπρεπε να κάνουν προπόνηση τα τμήματα υποδομών, παίχθηκαν μόνο τρία λεπτά παράταση, με το σκορ να διαμορφώνεται τελικά στο 58-57, υπέρ των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 8-15, 10-14, 20-9, 15-16.

Η Ρόμπινσον από τον Παναθλητικό με 27 πόντους, ξεχώρισε από τις γηπεδούχες. Από τον ΠΑΣ ξεχώρισαν η Μπρίγκς με την Μαρίνη που πέτυχαν 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ διψήφια ήταν και η Έφφα με 10 πόντους. Οι φιλοξενούμενες τελείωσαν το ματς με 23 λάθη (11 οι γηπεδούχες), 43 ριμπάουντ (34 οι γηπεδούχες), ενώ οι παίκτριες του Τζον Μαργαρίτη είχαν συνολικά 15 κλεψίματα και 14 ασίστ.