Πέμπτη 25.04.2024

Χρήσιμο τεστ για τον ΠΑΣ

Αρκετά χρήσιμα στοιχεία θα μπορούσε να πει κάποιος, ότι προέκυψαν για τον Θαν. Στάικο από το χθεσινό φιλικό (3-1) παιχνίδι στο ΠΕΑΚΙ με αντίπαλο τη Βέροια.

Ο ΠΑΣ αγωνίστηκε με αρκετές απουσίες παικτών, ωστόσο η διαφορά της κατηγορίας άρα και του επιπέδου, θα έπρεπε ή θα περίμενε κάποιος, να κάνει την εμφάνισή της στον αγωνιστικό χώρο.

Αυτό όμως δεν φάνηκε, τουλάχιστον μέχρι τα μισά του β’ ημιχρόνου, όταν και ο ΠΑΣ ανέβασε την απόδοσή του, αξιοποιώντας και το γεγονός, ότι βρίσκεται σε καλύτερη αγωνιστική κατάσταση από τη Βέροια, που δεν έχει ακόμη ξεκινήσει τις επίσημες αγωνιστικές της υποχρεώσεις.

Μέχρι τότε και κυρίως στο α’ ημίχρονο, η Βέροια με καλή τακτική προσέγγιση, παίζοντας κλειστά στην άμυνα και προσπαθώντας να πιέσει για να κλέψει μπάλες και να βγει στην επίθεση, δυσκόλεψε αρκετά την ομάδα του Στάικου.

Στη χθεσινή αναμέτρηση έκανε ανεπίσημο ντεμπούτο ο Ρουμάνος φορ Μπάλαν που μπήκε ως αλλαγή στο β’ ημίχρονο, δείχνοντας καλά στοιχεία, αλλά οπωσδήποτε θα χρειαστεί χρόνο για να μάθει το παιχνίδι των συμπαικτών του και να προσαρμοστεί στην τακτική του Στάικου.

Στο βασικό σχήμα του ΠΑΣ αγωνίστηκε και ο Μπακαδήμας, που είχε ντεμπουτάρει όμως ανεπίσημα κι αυτός στο φιλικό με τον Θεσπρωτό, πριν ανακοινωθεί και επίσημα η απόκτησή του.

Η διαμόρφωση του σκορ

Το 1-0 έγινε στο 16’ με ωραία προσπάθεια του Σταματελόπουλου, μετά από συνεργασία Ριένστρα και Μορέιρα.

Η Βέροια ισοφάρισε σε 1-1 στο 54’ με σουτ του Φασίδη, που έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας του Αθανασίου.

Σταδιακά μετά το 60’ ο ΠΑΣ άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή του με εξαιρετική εμφάνιση του Ροσέρο, που δημιουργούσε συνεχώς ρήγματα στην αμυντική διάταξη των φιλοξενούμενων.

Σε μία από αυτές τις προσπάθειες, ο Κολομβιανός επιθετικός με εξαιρετική ατομική προσπάθεια, έμεινε όρθιος στην πίεση των αντιπάλων του και με ωραίο σουτ νίκησε τον Βενετικίδη, κάνοντας το 2-1.

Στις καθυστερήσεις, ο Τζίμας διαμόρφωσε το τελικό 3-1 με σουτ από το ύψος του πέναλτι μετά από εξαιρετική προσπάθεια και πάλι του Ροσέρο, που συνεργάστηκε με τον Κύρκο.

Ο Θαν. Στάικος ξεκίνησε με τους Πριόρ, Σόρια, Ποζνάνσκι, Μπακαδήμα, Παντελάκη, Καραχάλιο, Ριένστρα, Λιάσο, Παμλίδη, Μορέιρα και Σταματελόπουλο, ενώ στο β’ ημίχρονο πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο και οι Αθανασίου, Μπάλαν, Πήλιος, Φοφανά, Μπαγκαλιάνης, Ροσέρο, Τζίμας, Κύρκος, Τσίρης, Αλ. Πήλιος και Ν. Λώλης.