Σάββατο 27.07.2024
More

«Διπλό» στην πρεμιέρα για τον ΠΑΣ WBC (69-89) στη Λευκάδα

Ποδαρικό με το δεξί στο πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ

Ποδαρικό με το δεξί στο πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ έκανε η γυναικεία ομάδα του ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ, που επικράτησε με 69-89 της Νίκης Λευκάδας εκτός έδρας στο παιχνίδι που έγινε το μεσημέρι της Κυριακής.

Έτσι, μετά την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, την περασμένη Κυριακή επί της Δάφνης Αγ. Δημητρίου, τα κορίτσια του Νίκου Δουβίτσα πέτυχαν μία ακόμη εκτός έδρας νίκη, που έχει και βαθμολογική αλλά και συμβολική σημασία. Είναι η πρώτη εκτός έδρας νίκη του ΠΑΣ στην Α1 Εθνική κατηγορία, αφού πέρυσι η ομάδα είχε γνωρίσει μόνο ήττες μακριά από τα Γιάννενα.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό και ελεύθερο σε μεγάλο βαθμό, με τις δύο ομάδες να παίζουν κακές άμυνες και τις επιθέσεις να έχουν τον πρώτο ρόλο. Ο ΠΑΣ προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 17-25, διαφορά που διατήρησε στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισε με τις γιαννιώτισσες να προηγούνται με 37-46.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Νίκη προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ, όμως η Βιντσιλαίου, Πανούση από την περιφέρεια και οι Βεντρέλ, Κούπερ από μεσαία και κοντινή απόσταση είχαν πάντα τις απαντήσεις. Έτσι, η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον ΠΑΑΣ μπροστά στο σκορ με 61-69 μετά από ένα κρεσέντο τριπόντων στο τελευταίο λεπτό από τις Σαρηγιαννίδου και Ντάλα από τον ΠΑΣ και από την τρομερή Μακέι, για τη Λευκάδα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΣ έπαιξε καλύτερη άμυνα, και είναι χαρακτηριστικό, ότι η διαφορά δε μειώθηκε ποτέ κάτω από τους 7 πόντους. Στα τελευταία τρία λεπτά μάλιστα, ο ΠΑΣ δε δέχθηκε καλάθι με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευτεί στους 20 πόντους και το τελικό σκορ να είναι 69-89.

Την επόμενη Κυριακή ο ΠΑΣ υποδέχεται στο Νέο Κλειστό τις Εσπερίδες για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 17-25, 37-46, 61-69, 69-89

Νίκη Λευκάδας (Ζαβιτσάνος): Τυπάλδου, Bessolo 5(1), Σπηλιώτη 2, Πολυμένη 10(2), Μαγκλάρα 5, Παπαρδέλα 3(1), Κερασοβίτη, Mackay 30(4), Snyder 14(1)

ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Πανούση 15(1), Σαρηγιαννίδου 3 (1), Ντάλα 3(1), Κατσαμούρη, Cooper 28 (3), Βιντσιλαίου 18, Vendrell 9 (1), Πάφη 3(1), Χρηστάκη, Butler 10