Τετάρτη 08.05.2024

Δύσκολο απόγευμα για τον ΠΑΣ

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο εξελίχθηκε ο αγώνας του ΠΑΣ Γιάννινα με αντίπαλο τον Παναιτωλικό στους «Ζωσιμάδες»

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο εξελίχθηκε ο αγώνας του ΠΑΣ Γιάννινα με αντίπαλο τον Παναιτωλικό το απόγευμα της Δευτέρας, για την 6η αγωνιστική της Super League, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν σπουδαίο διπλό στους «Ζωσιμάδες» με 1-4 και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καρέλη που σημείωσε χατ-τρικ.

Ο «Αγιαξ της Ηπείρου» ξεκίνησε με τον Σούλη κάτω από τα γκολπόστ, τους Σόρια, Εραμούσπε, Μπαγκαλιάνη, Ποζνάνσκι στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά, τους Καραχάλιο, Κιάκο, Λιάσο στον άξονα, τους Ροσέρο, Μορέιρα στα άκρα και τον Σταματελόπουλο στην κορυφή της επίθεσης.

Τα «καναρίνια» είχαν τον Ανέστη στο τέρμα, τους Μπακάκη, Λάρσον, Κορνέλιους, Χατζηθεωδωρίδη στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά, τον Μλάντεν στο «6», τους Ντουάρτε, Ντίας εσωτερικούς. Τους Σενγκέλια, Μόρσεϊ στα άκρα και τον Καρέλη στο «9».

Παρότι η ομάδα του ΠΑΣ ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα, η ομάδα του Αγρινίου μπήκε μπροστά στο σκορ πολύ νωρίς στο παιχνίδι μόλις στο 7ο λεπτό, έπειτα από γύρισμα του Μλάντεν με τον Μόρσεϊ να μπαίνει από αριστερά στην περιοχή και να ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι Ηπειρώτες ήταν υποχρεωμένοι να κυνηγήσουν και να ψάχνουν τρόπους προκειμένου να γίνουν πιο απειλητικοί και να φτάσουν στην ισοφάριση, με μια κεφαλιά του Εραμούσπε στο 20’ στο δεύτερο δοκάρι να περνάει άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που βρήκε ξανά δίχτυα γράφοντας το 0-2 μετά από μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι, με τον Λάρσον να γυρίζει στον Καρέλη και αυτός να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα, μετά και από έλεγχο του VAR.

Στο34’ ο ΠΑΣ ξαναμπήκε στο παιχνίδι, καθώς μετά από εκτέλεση κόρνερ από την αριστερή πλευρά, ο συνήθης ύποπτος Εραμούσπε έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ανέστη, ενώ στο 41’ ο Σταματελόπουλος είχε μια καλή στιγμή καθώς βρέθηκε σε σημείο βολής, αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά.

Στο τελευταίο τέταρτο (+1 ΄λόγω καθυστερήσεων) μέχρι την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, ο Μορέιρα άρχισε να παίρνει πρωτοβουλίες και ο Καραχάλιος κέρδιζε σχεδόν όλες τις δεύτερες μπάλες στον άξονα, κάτι που τους επέτρεπε να μεταφέρουν τη δράση γύρω από τα καρέ του Ανέστη.

Το δεύτερο ημίχρονο

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΣ μπήκε ξανά δυνατά προκειμένου να πετύχει το τέρμα που θα φέρει το παιχνίδι σε ισορροπία, πράγμα που προσπάθησε να πετύχει αφού πρώτα είχε την κατοχή της μπάλας με τον Παναιτωλικό να κάνει τριπλή αλλαγή για να καταφέρει να αντιμετωπίσει την πίεση των γηπεδούχων.

Το «πρόβλημα» για τους φιλοξενούμενους ήταν εμφανές και έτσι σχεδόν με τη συμπλήρωση μία ώρας μπάλας τα «καναρίνια» προχώρησαν σε τριπλή αλλαγή, με σκοπό να διορθώσουν την κατάσταση. Πλέον είχαν δύο «εξαρο-οκτάρια» στον άξονα (Μλάντεν, Μάρτενσον) και έναν μεσοεπιθετικό (Κολοβό), ενώ ο Νταγκό πέρασε στα άκρα όπως και ο Ντουάρτε, με σκοπό να εκμεταλλευτούν τους κενούς χώρους. Ο ΠΑΣ από την πλευρά του έβαλε «φρέσκα» πόδια στη μεσαία του γραμμή (Τζίμα) και μπήκαμε στο τελευταίο ημίωρο της αναμέτρησης.

Από την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι «έσφιξαν» τις γραμμές τους και μάλιστα μετά από ώρα ξεκίνησαν να επισκέπτονται την εστία του Σούλη. Ο οποίος στο 61′ έβγαλε δύσκολα την επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Ντουάρτε και ναι μεν ο Μορέιρα απείλησε τον Ανέστη λίγο αργότερα (66′) οι «κυανοκίτρινοι» είχαν αρχίσει να βρίσκουν ξανά τα πατήματά τους.

Ουσιαστικά όλα τελείωσαν στο 71′ όταν ο Καρέλης σε στατική μπάλα «έγραψε» με ωραίο «τσίμπημα» το 3-1 για τον Παναιτωλικό και μάλιστα ο 30χρονος έβαλε 10 λεπτά μετά (81′) το… κερασάκι στην τούρτα, όταν σε φάση τρανζίσιον πέτυχε με σουτ χατ-τρικ, γράφοντας και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.