Σάββατο 27.04.2024

Έφτασε στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό ο ΠΑΣ WBC

Μία ανάσα από τη νίκη στο Ιβανώφειο απέναντι στον γηπεδούχο Ηρακλή κάτι που θα αποτελούσε υπέρβαση για τους στόχους και όχι για τις δυνατότητες της ομάδας, έφτασε η γυναικεία ομάδα του ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ το μεσημέρι της Κυριακής σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Η ομάδα του Νανάκου έκανε δεύτερη σερί καλή εμφάνιση, όμως σε αντίθεση με το νικηφόρο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ την κρίσιμη στιγμή έλειψε το καθαρό μυαλό για την καλύτερη δυνατή επιλογή ενώ ρόλο έπαιξε και η διαχείριση των φάουλ στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο ΠΑΣ μείωσε σε 70-69 με 20΄΄ να απομένουν όμως η ομάδα του Νανάκου δεν είχε κανένα φάουλ και έτσι χρειάστηκε να σπαταλήσει πέντε δευτερόλεπτα για να κάνει τα πέντε φάουλ και να στείλει τις γηπεδούχες στις βολές.

Το σκορ έγινε 72-69 όμως ανεξήγητα, ο ΠΑΣ με τη Μαρίνη προτίμησε να πάει σε σουτ δύο πόντων και όχι σε τρίποντο, μειώνοντας στον ένα πόντο, ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη. Ο Ηρακλής ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τις γηπεδούχες να πανηγυρίζουν μία δύσκολη αλλά σημαντική νίκη με 73-71.

Δεκάλεπτα: 18-21, 41-35, 53-46, 73-71

Ηρακλής (Νίκου): Κάραλη 3(1), Γιαννούδη 9(3), Παπαϊδοράμη 2, Πατούνη, Γεροστεργίου 13(1), Ντιν 14(1), Τσερτς  22(2), Κάρεϊ 10(1)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Νανάκος): Δαμουλάκη 2, Μάρκοβιτς 22(3), Πηλακούτα 13, Σαρηγιαννίδου 6, Μαρίνη 13, Πράπα 4, Ουίλκινσον 4, Έισμπερι 7(1).