Σάββατο 20.04.2024

Έκτος στον κόσμο ο Στέφανος Ντούσκος

Έκτος στον τελικό του μονού σκιφ ο χρυσός ολυμπιονίκης του Τόκιο, Στέφανος Ντούσκος

Ο χρυσός ολυμπιονίκης του Τόκιο, Στέφανος Ντούσκος κατετάγη έκτος στον τελικό του μονού σκιφ με χρόνο 07:10.64. Με την παρουσία του Έλληνα πρωταθλητή ολοκληρώθηκε η ελληνική παρουσία στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κωπηλασίας, στο Ράσιτσε της Τσεχίας.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γερμανός Όλιβερ Ζάιντλερ με επίδοση 6:48.67 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Ολλανδός πρωταθλητής Ευρώπης, Μέλβιν Τουέλαρ με επίδοση 6:50.12.

Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε Βρετανός, Γκρέιαμ Τόμας, μετά από σκληρή μονομαχία με το Νεοζηλανδό, Τζόρνταν Πάρι, τερματίζοντας με χρόνο 6:51.44.

Αντίστοιχη θέση και για τους Θανάση Παλαιοπάνο – Γιάννη Καλανδαρίδη στο τελικό του διπλού σκιφ. Το ελληνικό πλήρωμα τερμάτισε σε 6:32.78 ενώ το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε το πλήρωμα της Γαλλίας με τους χρυσούς Ολυμπιονίκες Μπουσερόν-Αντροντιά που τερμάτισε σε 6:09.34.

Τέλος την 3η θέση στον τελικό του διπλού των γυναικών κατέλαβαν οι Ευαγγελία Φράγκου – Στέλλα Νάτσιουλα και με χρόνο 7:13.09 κατετάγησαν 15ες στη γενική κατάταξη.

Η Ελλάδα ολοκλήρωσε την παρουσία της στο Παγκόσμιο του Ράτσιτσε με ένα ασημένιο μετάλλιο, αυτό του Αντώνη Παπακωνσταντίνου στο σκιφ ελαφρών βαρών και πέντε συμμετοχές σε μεγάλους τελικούς.