Παρασκευή 19.04.2024

Επιτυχίες για τη γιαννιώτικη κωπηλασία στο Πανευρωπαϊκό Νέων

Την επέτειο του Πανευρωπαϊκού Νέων 2019 που είχε γίνει στα Ιωάννινα η γιαννιώτικη κωπηλασία τη γιορτάζει με την επιτυχία των αδελφών Θανάση και Λεωνίδα Παλαιοπάνου, οι οποίοι επιστρέφουν με μετάλλιο από το φετινό αντίστοιχο Πρωτάθλημα που διεξήχθη στο Ντούισμπουργκ της Γερμανίας. Αυτή είναι και η πρώτη φετινή διεθνής νίκη για τον Ναυτικό Όμιλο Ιωαννίνων.

Πιο συγκεκριμένα, η Τετράκωπος Νέων Ανδρών με τους δύο πρωταθλητές του Ν.Ο.Ι., τα αδέλφια Παλαιοπάνου, τον επίσης Γιαννιώτη αθλητή Ζήση Μπουκουβάλα που ανήκει σήμερα στον Όμιλο Ερετών και τον Βολιώτη πρωταθλητή Γιάννη Καλανδαρίδη κατέκτησε την Κυριακή στον μεγάλο τελικό του αγωνίσματος και παρά τον μεγάλο ανταγωνισμό, την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο, κάνοντας μία σπουδαία αγωνιστική εμφάνιση. Μάλιστα, η ελληνική βάρκα έχασε μόλις για λίγα εκατοστά του δευτερολέπτου το ασημένιο μετάλλιο από την Ιταλία τερματίζοντας σε χρόνο 6.00.96, με τους Ιταλούς να κόβουν το νήμα σε 6.00.10, ενώ πρώτοι ήταν οι Ρουμάνοι με χρόνο 5.56.64.

Μετά την επιτυχημένη συμμετοχή της, η ελληνική αποστολή επιστρέφει από το Ντούισμπουργκ με συνολικά πέντε μετάλλια στις αποσκευές της, εκ των οποίων δύο χρυσά, ένα ασημένιο και δύο χάλκινα.