Τετάρτη 08.05.2024

Για την «οκτάδα» παίζουν απόψε Τσιτσιπάς και Σάκκαρη

Στη μάχη για την πρόκριση στα προημιτελικά του Western and Southern Open στη Νέα Υόρκη ρίχνονται Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη.

Ο Έλληνας πρωταθλητής θα αντιμετωπίσει απόψε (22:30) τον 35χρονο Αμερικανό Τζον Ίσνερ, που νίκησε τον Τζον Μίλμαν με 4-6, 7-6(3), 7-6(5).

Ο Τσιτσιπάς κέρδισε για πρώτη φορά τον Ίσνερ πέρυσι στο Πεκίνο, αφού προηγουμένως στις δύο μεταξύ τους αναμετρήσεις που προηγήθηκαν σε Σανγκάη και Wimbledon, γνώρισε την ήττα.

Η Μαρία Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει τα ξημερώματα (02:00), για πρώτη φορά στην καριέρα της, τη Σερένα Ουίλιαμς, διεκδικώντας απέναντι στην διάσημη Αμερικανίδα τη δεύτερη φετινή Top 10 νίκη της και ένατη συνολικά.

Εν τω μεταξύ, δύσκολη ήταν η πρεμιέρα για τον Νόβακ Τζόκοβιτς στο Western & Southern Open, αφού χρειάστηκε να επιστρέψει και στα δύο σετ για να πάρει τη νίκη με 7-6(2), 6-4 επί του 30χρονου Λιθουανού Ρικάρντας Μπεράνκις, μετά από 1 ώρα και 41 λεπτά αγώνα.

Το πρόβλημα στον αυχένα που τον ανάγκασε να αποσυρθεί και από τα διπλά, τον επηρέασε και μέσα στο ματς, αναγκάζοντάς τον να πάρει ιατρικό τάιμ άουτ στο τέλος του πρώτου σετ. Αυτή ήταν 19η νίκη του σε ισάριθμα επίσημα παιχνίδια μέσα στο 2020.

Στον τρίτο γύρο της διοργάνωσης, θα αντιμετωπίσει τον Τένις Σταντγκρεν, που νίκησε με 6-7(4), 6-2, 7-6(5) τον Φίλιξ Οζέρ Αλιασίμ.