Σάββατο 20.04.2024

Η επόμενη μέρα μίας δύσκολης εκκίνησης

Απώλεια δύο βαθμών στον αγώνα με τη Λαμία

Το πρώτο παιχνίδι του ΠΑΣ εντός έδρας για τη 2η αγωνιστική της Super League  με τη Λαμία το Σάββατο το βράδυ στους «Ζωσιμάδες» δεν ήρθε τελικά όπως το περίμεναν οι φίλαθλοι και όπως ήταν ο στόχος.

Το ισόπαλο 1-1 προβληματίζει λόγω κυρίως της απώλειας των δύο βαθμών, ήρθε όμως ως φυσικό αποτέλεσμα της αδυναμίας των δύο ομάδων να βάλουν περισσότερα γκολ παρότι είχαν τις ευκαιρίες.

Παρ’ όλα αυτά, το δυσάρεστο γεγονός του αγώνα ήταν ο τραυματισμός του Πέδρο Κόντε με ρήξη χιαστού όπως φάνηκε στις εξετάσεις που έγιναν τη Δευτέρα. Τις επόμενες ημέρες θα οδηγηθεί στο χειρουργείο έχοντας μαζί του τις ευχές των Γιαννιωτών φιλάθλων για τους οποίους είναι ένας ξεχωριστούς ποδοσφαιριστής, ιδιαίτερα αγαπητός και με μεγάλη προσφορά στην ομάδα.

Ευκαιρίες

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο ΠΑΣ που ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο σκόραρε στο 13’ με τον Εραμούσπε ενώ η Λαμία ισοφάρισε στο 58′ με τον Νούνιες.

Παρά την καλή αρχή ο ΠΑΣ δεν κατάφερε να πετύχει το δεύτερο γκολ που θα άλλαζε και την πορεία του παιχνιδιού.

Έφτασε πάντως κοντά στο 2-0 με τον Ροσέρο στο 37’, αλλά κόπηκε λίγο πριν σκοράρει.

Η Λαμία ανέβηκε στο β’ ημίχρονο ενώ είχαμε και τραυματισμό του τερματοφύλακα του ΠΑΣ Πριόρ στο 49’ που μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για εξετάσεις. Το παιχνίδι έγινε πιο ζωηρό με αλλεπάλληλες επιθέσεις από τις δύο ομάδες, αλλά η Λαμία ήταν ισοφάρισε στο 58′.

Στο 64′ ο ΠΑΣ είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Κιάκο, και στο 69′ έγινε ο σοβαρός τραυματισμός του Κόντε που πάγωσε το γήπεδο. Η Λαμία συνέχισε με ευκαιρίες, όπως και ο ΠΑΣ, προς το τέλος παίχτηκαν και 12 λεπτά καθυστερήσεων. Λόγω των τραυματισμών αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε.

Ο Θ. Στάικος

Τις εκτιμήσεις τους για το παιχνίδι έκαναν στο τέλος του αγώνα ο προπονητής της Λαμίας Τζιανλούκα Φέστα και ο προπονητής του ΠΑΣ Θανάσης Στάικος ενώ δηλώσεις και οι ποδοσφαιριστές τη Λαμία Τόμας Ντε Βινσέντι που μίλησε με θερμά λόγια για το πέρασμά του από τον ΠΑΣ Γιάννινα και ο Άγγελος Λιάσος από τη γιαννιώτικη ομάδα

Ο Θ. Στάικος αναφέρθηκε στον γρήγορο ρυθμό που είχε το ματς στο β’ ημίχρονο. Πιο αναλυτικά:

«Σήμερα έγινε ένα παιχνίδι που είχε δύο μορφές. Στο πρώτο ημίχρονο είχε τακτική και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τρόπους ανάπτυξης για να φτάσουν σε κάποιο γκολ. Η δική μας ομάδα παρότι έδειχνε να έχει κάποια κινητικότητα, καθώς ήταν το πρώτο παιχνίδι στην έδρα μας και ευκαιρίες είχαμε και το γκολ πετύχαμε, ενώ προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Λαμία ισορρόπησε και έτσι κλείσαμε το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε ένα παιχνίδι ιδιαίτερα νευρικό και όσο περνούσε η ώρα και άναρχο. Οι φάσεις εξελίσσονταν εκατέρωθεν και θα μπορούσε ανά πάσα ώρα και στιγμή η κάθε ομάδα να σκοράρει. Είναι κάτι που δεν το θέλουμε, θέλουμε πιο ισορροπημένο παιχνίδι και να ελέγχουμε τον ρυθμό.

Τόσο οι τραυματισμοί και η μορφή του αγώνα μας κράτησε ως το τέλος σε διαδικασία εγρήγορσης και θα μπορούσαμε να σκοράρουμε αλλά και να δεχθούμε γκολ. Συνεχίζουμε, η δουλειά για εμάς είναι η επόμενη μέρα και η επόμενη προπόνηση και να προετοιμαστούμε για το επόμενο παιχνίδι».

Για τον τραυματισμό του Κόντε, σημείωσε «Τα δάκρυα του Κόντε στα αποδυτήρια και στο τετ α τετ που είχαμε τώρα, δημιουργούν έντονα συναισθήματα και όντως είναι ένα δυσάρεστο γεγονός. Έτσι όμως είναι το ποδόσφαιρο, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι διαφορετικό. Ο Πέδρο θα βρει τη δύναμη να γυρίσει υγιής».

«Κυρίως δεν μπορούσαμε να έχουμε έντονα συνδυαστικό παιχνίδι. Είχαμε κάποιες στιγμές, αλλά πιο πολύ πήγαμε σε μεταβάσεις και προσωπικές ενέργειες από τα πλάγια. Ναι μεν κάποια στιγμή αναπτυχθήκαμε και χτίσαμε παιχνίδι, αλλά αυτό έγινε κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και ένα πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου. Θα ήθελα να δω περισσότερο ισορροπία στο παιχνίδι μας, να μην υπάρχει αυτός ο τρελός ρυθμός. Ξέρω ότι μπορεί αυτός ο ρυθμός να συναρπάζει τον κόσμο, αλλά εμάς δεν μας αρέσει, θέλουμε να ελέγχουμε περισσότερο τον ρυθμό και ας κάνουμε λιγότερες ευκαιρίες. Εγώ είμαι αισιόδοξος, πιστεύω πολύ σε αυτά τα παιδιά, πιστεύω στη δουλειά και σε ένα συγκεκριμένο πλάνο και αργά ή γρήγορα θα φανεί μέσα στο γήπεδο», κατέληξε, ενώ για την ατμόσφαιρα στο γήπεδο σημείωσε:

«Την ατμόσφαιρα τη γνώριζα από πέρυσι, νιώθεις φανταστικά. Το μυαλό μου ήταν στο να αποδώσει η ομάδα αυτά που θέλουμε και φυσικά να κερδίσει. Ξέρουμε ότι δεν κάναμε χαρούμενο σήμερα τον κόσμο μας, αλλά είμαστε νέα ομάδα, με νέα παιδιά, πιστεύω σε αυτά και είμαι σίγουρος ότι θα τον κάνουμε ευτυχισμένο τον κόσμο όταν πρέπει και με τον τρόπο που πρέπει».

Ο Τζ. Φέστα

Ο Τζιανλούκα Φέστα από τη μεριά του ξεκίνησε τις δηλώσεις του εκφράζοντας τη λύπη του για τον τραυματισμό του Κόντε:

«Πρώτα από όλα θέλω να εκφράσω τη λύπη μου για αυτό που συνέβη στον Κόντε. Του ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση και να επιστρέψει πιο δυνατός στα γήπεδα. Όσον αφορά το παιχνίδι, είμαι πολύ ευχαριστημένος για την αντίδρασή μας στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες έδειξαν προσωπικότητα. Είχαμε δύο ξεκάθαρες ευκαιρίες για να πάρουμε το παιχνίδι. Άρα κρατάμε την αντίδραση και είμαστε ευχαριστημένοι από το αποτέλεσμα και θεωρώ ότι είναι το πιο δίκαιο».

«Θεωρώ ότι το αποτέλεσμα είναι δίκαιο. Ο βαθμός είναι σημαντικός και η αντίδραση πάρα πολύ καλή, καθότι στα πρώτα λεπτά δεν ξεκινήσαμε καθόλου καλά το παιχνίδι και όπως εμείς είχαμε στη συνέχεια δύο ξεκάθαρες ευκαιρίες για να βάλουμε δεύτερο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ίδιο τρόπο θα μπορούσε να το κάνει και ο ΠΑΣ. Το πιο σημαντικό από όλα έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας, ήταν ένα πολύ δυνατό τεστ για να δοκιμάσουμε την αντίδραση μας, τον χαρακτήρα μας και την προσωπικότητα μας σαν ομάδα, όταν ένα παιχνίδι ξεκινάει στραβά και υπό το πρίσμα αυτό είμαι πολύ ευχαριστημένος από την αντίδραση των παικτών μου», κατέληξε.

Οι συνθέσεις

ΠΑΣ Γιάννινα: Πριόρ (52′ Σούλης), Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης, Κιάκος Καραχάλιος, Μπιλμπάο (79′ Τζίμας), Ριένστρα (70′ Λιάσος), Παμλίδης (79′ Μορέιρα), Ροσέρο, Κόντε (60′ Λώλης).

Λαμία: Σαράνοφ, Σιμόν, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ, Σλίβκα, Μπεχαράνο, Νούνιες, Ντε Βινσέντι, Τσιλούλης, Μανούσος.