Πέμπτη 18.04.2024

Η υπομονή είναι αρετή, η πίστη θα φέρει τις νίκες

Στο… ζύγι μεταξύ θετικών και αρνητικών, το αποτέλεσμα για τον ΠΑΣ με τη μέχρι στιγμής συγκομιδή στο πρωτάθλημα, είναι αναμφισβήτητα θετικό. Η ομάδα βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας, δύο βαθμούς πίσω από τον πρώτο Απόλλωνα, τον οποίο έχει την ευκαιρία να προσπεράσει την Κυριακή, αν καταφέρει να τον κερδίσει στη Ριζούπολη. Η αναμέτρηση με τον Απόλλωνα Πόντου ωστόσο έδωσε τη δυνατότητα σε όλους, πάνω απ’ όλα στο ποδοσφαιρικό τμήμα, να αντιληφθούν, ότι ο δρόμος στην κατηγορία μόνο στρωμένος με άνθη δεν είναι.

Αντιθέτως, θα χρειαστούν πολλές αρετές για να καταφέρει η ομάδα να σταθεί όρθια και να πετύχει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Η εικόνα της ομάδας μέχρι το 65’ τη Δευτέρα ήταν αποκαρδιωτική και σίγουρα δεν προδιέθετε κανέναν, για αυτό που ακολούθησε. Αυτό όμως μπορεί να είναι συγκυριακό είτε το δει κάποιος από τη θετική είτε από την αρνητική σκοπιά.

Η ομάδα προσπαθεί να γίνει «ομάδα» με τον Γιαννίκη να δείχνει απόλυτα συνειδητοποιημένος σε αυτό που κάνει, τους παίκτες να τον εμπιστεύονται και τη διοίκηση, να έχει δώσει «λευκή επιταγή» στον Έλληνα τεχνικό. Οι φίλαθλοι επίσης δείχνουν υπομονή και προφανώς θα χρειαστεί να κάνουν κι άλλη, όμως όταν βλέπουν εικόνες, όπως η προχθεσινή, θα αντιδράσουν. Οι αποδοκιμασίες στο ημίχρονο είχαν αντίκτυπο, όμως υπάρχει και η άλλη πλευρά.

Κανείς δεν απογοητεύτηκε, ούτε καν, όταν φαινόταν ότι το παιχνίδι δύσκολα θα έγερνε προς την ομάδα του ΠΑΣ.

Και αυτό πιστώνεται κυρίως στον Αργ. Γιαννίκη, που επιμένει, να μεταδίδει ηρεμία και πίστη στην ομάδα και αυτό το εκμεταλλεύεται στον αγωνιστικό χώρο. Ο προβληματισμός που υφίσταται είναι αυτός που αναφέρεται στον τρόπο αντίδρασης της ομάδας, όταν εντός έδρας δεν ανοίγει γρήγορα το σκορ, όπως έγινε και στα δύο παιχνίδι με Εργοτέλη και Απόλλωνα.

Επίσης όμως, η ομάδα δείχνει προβληματική στην γρήγορη μετάβαση παιχνιδιού του αντιπάλου από την άμυνα στην επίθεση και αυτό είχε ως αποτέλεσμα προχθές ο Απόλλωνας να δημιουργήσει τρεις κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο για να πάριε κεφάλι στο σκορ.

Μαγνητική ο Νικολιάς

Οι παίκτες του ΠΑΣ χθες είχαν ρεπό και σήμερα επιστρέφουν στο γήπεδο για να ξεκινήσουν την προετοιμασία τους για το ντέρμπι της Ριζούπολης την Κυριακή. Σίγουρα απών από την αναμέτρηση θα είναι ο Νικολιάς, που τραυματίστηκε στο ζέσταμα πριν τον αγώνα με τον Απόλλωνα Πόντου και σήμερα θα υποβληθεί σε μαγνητική προκειμένου να διαπιστωθεί το μέγεθος της ζημιάς. Η πρώτη εκτίμηση πάντως κάνει λόγο για θλάση, όμως η μαγνητική θα δείξει το μέγεθός της άρα και το διάστημα που θα μείνει εκτός αγωνιστικής δράσης.

Οι δηλώσεις Γιαννίκη – Σκόνδρα

Λόγω του προχωρημένου της ώρας, δεν προλάβαμε στο χθεσινό φύλλο να έχουμε και τις δηλώσεις του Αργ. Γιαννίκη και του αρχηγού της ομάδας Τόλη Σκόνδρα.

Αργ. Γιαννίκης: «Κάναμε ένα κακό α’ ημίχρονο απέναντι σ’ έναν καλά οργανωμένο αντίπαλο. Δεν είχαμε τόλμη να παίξουμε με κάθετες μπαλιές στους χώρους που θα μπορούσαν να γίνουν επικίνδυνες, ενώ δεν βοήθησαν και 2-3 ατομικά λάθη που έδωσαν φάσεις στον αντίπαλο. Στη σούμα είμαι ευχαριστημένος μόνο από το β’ ημίχρονο. Ένα ματς διαρκεί 90 λεπτά κι εμείς είχαμε τις ευκαιρίες στο β’ μέρος. Χαίρομαι που σκόραραν και οι τρεις επιθετικοί μας. Χρειάστηκαν 20 καλά λεπτά σήμερα για να πάρουμε το παιχνίδι. Είναι καλό σημάδι ότι κερδίζουμε ένα ματς που συνολικά δεν ήμασταν καλοί και δεν είμαστε ευχαριστημένοι, αλλά το κερδίσαμε και πάμε για το επόμενο».

Γιατί δεν ήταν καλός ο ΠΑΣ: «Μπήκαμε με άλλον αέρα στο β’ από τα αποδυτήρια, και είχαμε την ευκαιρία με τον Ξύδα. Όπως είπα δεν παίξαμε κάθετα στην αρχή, πηγαίναμε πολύ πίσω την μπάλα και αυτό ευνόησε τον αντίπαλο. Το αίτιο αυτής της απόδοσης είναι ότι δεν παίξαμε μπροστά την μπάλα, δεν είχαμε την τόλμη. Εμείς το προκαλέσαμε το πρόβλημα και δεν βοήθησαν και κάποια λάθη που κάναμε. Δεν υποτιμήσαμε τον αντίπαλο.

Υπάρχουν και μέρες που το δημιουργικό παιχνίδι που θέλουμε να παίξουμε έχει κάποιο ρίσκο και απαιτεί πράγματα που πρέπει να γίνουν. Αν δεν κάνεις αυτά που πρέπει βγαίνει ένα τέτοιο ημίχρονο. Τα αλλάξαμε όμως από το πρώτο λεπτό στο β’ ημίχρονο, κάναμε κάποιες εσωτερικές αλλαγές και γίναμε καλύτεροι».

Τολ. Σκόνδρας: «Θα συμφωνήσω με τον κόουτς, δεν μπήκαμε καθόλου καλά στο παιχνίδι. Από δικά μας λάθη απειληθήκαμε. Δεν ήμασταν αυτοί που πρέπει, δεν κάναμε ευκαιρία στο α’ ημίχρονο. Στο β’ ήμασταν σχετικά καλύτεροι. Δεν πρέπει να παρατάμε ένα ημίχρονο. Ξέρουμε ότι αυτά τα ματς είναι πάρα πολύ δύσκολα. Το ότι η Καλαμαριά έχει -6 και δεν έχει πετύχει ακόμα γκολ δεν σημαίνει κάτι. Όλα τα ματς είναι δύσκολα και αν δεν είσαι σοβαρός υπάρχει θέμα. Συγχαρητήρια στα παιδιά γιατί ακόμα και με τέτοια εμφάνιση κερδίσαμε και αλλάξαμε νοοτροπία. Κοιτάμε τώρα τον Απόλλωνα».