Σάββατο 20.04.2024

Ήττα 2-1 για τον ΠΑΣ από τη Λαμία

Τη δυνατότητα να πάρει μία νίκη απέναντι στη Λαμία είχε το βράδυ της Δευτέρας στους «Ζωσιμάδες» ο ΠΑΣ Γιάννινα, όμως δεν ήταν αποτελεσματικός και γνώρισε την ήττα με 2-1 στο τέλος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά με ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες, αλλά με τον ΠΑΣ να βρίσκει πρώτος δίχτυα. Στο δέκατο λεπτό σε κόρνερ του Καρτάλη, η μπάλα έφτασε στον Μπρένερ που εξ επαφής την έστειλε στα δίχτυα.
    Το παιχνίδι συνεχίστηκε με καλή κυκλοφορία από τους Γιαννιώτες και στατικές φάσεις από τη Λαμία χωρίς όμως να αλλάζει το σκορ.
    Άλλαξε όμως με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου όταν στο 47’ η Λαμία ισοφάρισε. Ο Ντέλετιτς εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση και ο Τζανετόπουλος με κεφαλιά έκανε το 1-1.
    Άμεση ήταν η απάντηση του ΠΑΣ που είχε δοκάρι ένα λεπτό μετά σε εκτέλεση φάουλ του Καρτάλη όταν ο Τζανετόπουλος πήγε να διώξει με κεφαλιά, αλλά η μπάλα πήγε στο δεξί κάθετο δοκάρι της Λαμίας.
    Διπλή αλλαγή στο 62′ για τον ΠΑΣ με τον Παμλίδη στη θέση του Καρτάλη και τον Σάλιακα στου Οικονομόπουλου και το σχήμα στην κορυφή με Παμλίδη, Μιλιντσεάνου για μεγαλύτερη επιθετική αιχμή. Η πίεση στα καρέ της Λαμίας αυξήθηκε, με τον ΠΑΣ να θέλει το δεύτερο γκολ, αλλά στην αντεπίθεση η Λαμία είχε ένα δοκάρι στο 73’ κάτι που έδειχνε ότι μπορεί να γίνει επικίνδυνη όπως φάνηκε στο 82′ όταν ο δραστήριος σε όλο το παιχνίδι Ντέλετιτς μετά από κάθετη πάσα του Βασιλακάκη πλάσαρε τον Λοντίγκιν.
    Οι Γιαννιώτες βγήκαν ξανά μπροστά και πίεσαν για το γκολ με τη Λαμία να βρίσκει χώρους για αντεπιθέσεις ενώ στα τρία λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι.