Σάββατο 27.04.2024

Ήττα από τις Εσπερίδες (70-78) για τον ΠΑΣ WBC

Σε ένα απολαυστικό παιχνίδι που απροσδόκητα απέκτησε μεγάλη ένταση και ολοκληρώθηκε σε άδειο γήπεδο μετά την εκκένωση που διέταξαν οι διαιτητές, δύο δέκατα πριν το τέλος, ο ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ ηττήθηκε από τις δυνατές Εσπερίδες με 70-78 στο Νέο Κλειστό το μεσημέρι της Κυριακής.

Η ομάδα του Μάριου Μιχαήλ ξεκίνησε εντυπωσιακά, εκμεταλλευόμενη στο πρώτο δεκάλεπτο την ευστοχία της από μακριά στην άμυνα ζώνης που έπαιξαν οι φιλοξενούμενες και έφτασε να προηγείται με 26-12 για να κλείσει το δεκάλεπτο με 30-20. Όμως η Πάτι με 6/7 σουτ τριών πόντων στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο καθοριστικός παράγοντας ώστε το ημίχρονο να βρει τις Εσπερίδες μπροστά στο σκορ με 42-44.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στο τρίτο δεκάλεπτο με τις Εσπερίδες να παίρνουν μικρές διαφορές μέχρι έξι πόντους, αλλά τον ΠΑΣ να μειώνει συνέχεια παρότι δυσκολευόταν να βρει σκορ από μέση και μακρινή απόσταση. Κατάφερε όμως να σταματήσει την Πάτι στην επίθεση αλλά οι παίκτριες του Μιχαήλ έχασαν πολλές μάχες κάτω από το καλάθι με την Μουρ να παίρνει πολλά επιθετικά ριμπάουντ ανανεώνοντας τις επιθέσεις.

Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 56-59 και όλα προμήνυαν ένα ντέρμπι ως το τέλος. Όμως αφενός η εμπειρία των Εσπερίδων που βρήκαν μεγάλα σουτ στην επίθεση σε συνδυασμό με την αστοχία των γηπεδούχων που δεν ευστόχησαν ούτε σε ένα τρίποντο στο δεύτερο ημίχρονο δημιούργησαν μία διαφορά πέντε πόντων, ένα λεπτό πριν τη λήξη. Εκεί ρόλο έπαιξαν και κάποιες λανθασμένες διαιτητικές αποφάσεις σε βάρος του ΠΑΣ, προκαλώντας τις απόλυτα δικαιολογημένες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων στον αγωνιστικό χώρο και στην κερκίδα.

Το σουτ τριών πόντων της Χατζηβασιλείου έβαλε οριστικό τέλος στο παιχνίδι που ολοκληρώθηκε με ένταση, καθώς στην τελευταία φάση του αγώνα μόλις δύο δέκατα του δευτερολέπτου πριν τη λήξη, υπήρξε έντονος διαξιφισμός μεταξύ παικτριών και οι διαμαρτυρίες της κερκίδας οδήγησαν τους διαιτητές στην απόφαση να ζητήσουν την εκκένωση του γηπέδου. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε δέκα λεπτά αργότερα αφού το γήπεδο είχε εκκενωθεί.

Στις δηλώσεις τους οι προπονητές των ομάδων Θάνος Σόφτσης και Μάριος Μιχαήλ αντίστοιχα έκαναν λόγο για ένα δίκαιο τελικό αποτέλεσμα ενώ μίλησαν και για τις προοπτικές των δύο ομάδων, όπως και την ανάγκη ενίσχυσης του επαρχιακού γυναικείου μπάσκετ. Ο κ. Σόφτσης μάλιστα απένειμε συγχαρητήρια στη διοικούσα επιτροπή του ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ γιατί έχουν καταφέρει κάτι εξαιρετικά δύσκολο όπως είπε, να διατηρούν για 6η συνεχόμενη χρονιά την ομάδα στην Α1 Εθνική κατηγορία γνωρίζοντας τις εξαιρετικά απαιτητικές συνθήκες και τον υδροκεφαλισμό που δεν επιτρέπει με ευκολία, τη διατήρηση ομάδων από την επαρχία στην κορυφαία κατηγορία.

Δεκάλεπτα: 30-20, 42-44, 56-59, 70-78

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Μιχαήλ): Ξανθοπούλου, Δαμουλάκη, Μάρκοβιτς 6, Πηλακούτα 8, Σαρηγιαννίδου 15, Μαρίνη 7(1), Γουίλκινσον 9(1), Ασμπερι 25(4).

Εσπερίδες Καλλ. (Σόφτσης): Χάιλαρ, Χατζηβασιλείου 11(2), Μουρ 15, Πρίφτη 6(2), Κορρέ 9(3), Μπενέκη 8, Μαργέλου, Πάτι 29(6).