Πέμπτη 18.04.2024

Ήττα και αποκλεισμός για τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC

Δεν τα κατάφερε να συμμετάσχει για πρώτη φορά στην ιστορία του στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC

Δεν τα κατάφερε να συμμετάσχει για πρώτη φορά στην ιστορία του στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC, καθώς γνώρισε την ήττα με 63-54 στον προημιτελικό που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Κλαδισού.Η Samantha Cooper με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ και Ντίνα Σαρηγιαννίδου με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν οι δύο καλύτερες παίκτριες για την ομάδα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC με την ευστοχία στα τρίποντα να κάνει τη διαφορά και το σκορ να είναι 10-3. Τα κορίτσια του coach Δουβίτσα κατάφεραν να διατηρήσουν μία καλή απόσταση στο τέλος της πρώτης περιόδου βρισκόμενες στο +8 (17-9 στο 10΄).

Με όπλο του την προσήλωση στο αμυντικό κομμάτι ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC δεν άφησε την ομάδα της Κρήτης να βρει ρυθμό σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου και με τις Cooper-Slimνα κάνουν τη δουλειά στην επίθεση η διαφορά στο ημίχρονο ήταν στους 11 πόντους (31-20 στο 20΄).

Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενες έφτασαν το προβάδισμά τους ακόμα και στους 15 πόντους (35-20) στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου δεν κατάφεραν να διατηρήσουν σε αυτά τα επίπεδα την απόδοσή τους με τον Ο.Α. Χανίων με σερί 12-0 να μειώνει στους 3 (35-32). Παρά την αντίσταση του ΠΑΣ Γιάννινα WBCοι παίκτριες του coachΣόφτση ισοφάρισαν σε 38-38 με το 40-38 του 30΄ να διαμορφώνεται από καλάθι της αρχηγού, Ντίνας Σαρηγιαννίδου, η οποία συνέχιζε να διαδραματίζει σημαντικό ρόλο στο παιχνίδι.

Το φοβερό επιμέρους με το οποίο ξεκίνησε η ομάδα την τελευταία περίοδο (10-2) και το προβάδισμα των 10 πόντων που κατάφερε να χτίσει σε λιγότερο από 2΄ έδειχνε ότι οι «κυανόλευκες» βάδιζαν στο σωστό δρόμο για να κατακτήσουν την πολύτιμη νίκη (50-40). Τα πράγματα όμως δεν εξελίχθηκαν έτσι και σταδιακά η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην. Ο ΠΑΣ Γιάννινα WBCέμεινε χωρίς καλάθι μέχρι και 18΄΄ πριν το φινάλε με τον Ο.Α. Χανίων σε αυτό το διάστημα με ένα μεγάλο σερί 21-0 να φτάνει στο 61-50. Το τελικό 63-54 έφερε την ήττα για την ομάδα του Νίκου Δουβίτσα και μαζί τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του θεσμού του Κυπέλλου.

Μετά το παιχνίδι ο τεχνικός της ομάδας μιλώντας στην επίσημη ιστοσελίδα της ομάδαςτης ομάδας τόνισε: «Όταν το παιχνίδι είναι 8 λεπτά πριν το τέλος υπέρ μας 10 πόντους και έχουμε και κατοχή δεν χάνεται. Τα Χανιά μετά την αποβολή του προπονητή τους έπαιξαν πολύ σκληρά στα όρια του φάουλ και εμείς εκεί χάσαμε την συγκέντρωση μας και δεν μπορέσαμε να κάνουμε τίποτα σωστά. Κάναμε λάθη στην επίθεση και ταυτόχρονα στην άμυνα μας πήραν πολλά επιθετικά ριμπάουντ και τα μετέτρεψαν σε καλάθια. Το πρώτο ημίχρονο ανήκε σε εμάς για δυο λόγους: ο πρώτος ήταν η άμυνα μας και ο δεύτερος ότι στην επίθεση μας τις περισσότερες φορές βλέπαμε πιο καθαρά τις φάσεις και είχαμε πολλά εύκολα σουτ.Δεν είναι ώρα για να μοιράζουμε ευθύνες και να λέμε ποιος φταίει και ποιος όχι.Η χρονιά είναι 100% αποτυχημένη, όλοι είμαστε υπεύθυνοι και πρώτος απ’ όλους εγώ», κατέληξε ο προπονητής.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 20-31, 38-40, 63-54

Διαιτητές:Ζακεστίδης-Σκαλτσής-Σκανδαλάκης

Ο.Α. Χανίων (Σόφτσης):Τζουγκράκη 3, Αργυροπούλου, Σαλιάι, Pullins 16, Παπαδάκη 2, Τσιχλάκη 2, Οικονομάκη 5, Delic 15, Harris 20

ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Δουβίτσας-Γούλας):Blachier5(1), Σαρηγιαννίδου 10(2), Θεοδώρου 5(1), Καλαμπάκου 3(1), Cooper23(3), Χρηστάκη, Slim 8(2), Μαρίνη