Σάββατο 27.07.2024

Ήττα στην παράταση (91-94) για τον ΠΑΣ WBC

Την μεγάλη ευκαιρία να «κλειδώσει» και τυπικά από τώρα την παραμονή της στην Α1 Εθνική κατηγορία μπάσκετ, αποφεύγοντας τη διαδικασία των πλέι άουτ για τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, έχασε η γυναικεία ομάδα του ΠΑΣ που ηττήθηκε στην παράταση από τη Νίκη Λευκάδας με 91-94 στο Νέο Κλειστό.

Η αναμέτρηση ήταν συγκλονιστική με τις δύο ομάδες βέβαια να μην διακρίνονται για τις αμυντικές τους επιδόσεις, κάτι που μπορεί να προσέφερε πλούσιο θέαμα στους φιλάθλους, από την άλλη όμως έδωσε την ευκαιρία στις φιλοξενούμενες να διεκδικήσουν και τελικά να πάρουν το τρίτο ροζ φύλλο στη διάρκεια του πρωταθλήματος, εκ των οποίων τα δύο απέναντι στην ομάδα του ΠΑΣ.

Στο ντεμπούτο του Μάριου Μιχαήλ στον πάγκο της ομάδας ο ΠΑΣ έδειξε διαφορετική αγωνιστική φιλοσοφία με έμφαση στην κίνηση στην επίθεση, αλλά με πολύ πιο χαλαρή αμυντική διάθεση. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στη Λευκάδα να βρει ρυθμό και με κινητήριο μοχλό την Ροντρίγκεζ που πέτυχε 30 πόντους με τέσσερα τρίποντα να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση (79-79) και εκεί να φανεί πιο συγκεντρωμένη και εύστοχη και να πάρει τελικά τη νίκη. Η ομάδα του ΠΑΣ διαμαρτύρεται πάντως για κάποια φαλτσοσφυρίγματα των διαιτητών σε καθοριστικά σημεία του αγώνα με πεντακάθαρα φάουλ εκτός φάσης να μην υποδεικνύονται σε βάρος των φιλοξενούμενων.

Αν πάντως υπήρχε μεγαλύτερη συγκέντρωση και πιο καθαρή σκέψη στη διάρκεια του αγώνα και ειδικά προς το τέλος και της κανονικής διάρκειας και της παράτασης, ο ΠΑΣ θα μπορούσε να έχει πάρει τη νίκη.

Σαρηγιαννίδου και Έισμπερι πέτυχαν από 26 πόντους η καθεμία με την Ουίλκινσον να προσθέτει άλλους 12.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 35-31, 56-55, 79-79 (κ.δ.), 91-94 (παρ.)

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχαήλ): Ξανθοπούλου, Δαμουλάκη 2, Μάρκοβιτς 5(1), Πηλακούτα 9, Σαρηγιαννίδου 26(3), Μαρίνη 11(3), Γουίλκινσον 12, Έισμπερι 26(6).

Νίκη Λευκάδας (Ζιάκας): Μόρα 17(3), Ζιάκα 18(3), Πολίτη, Γασπαράτου 7(1), Τσαβόνι 3(1), Παπαμαρκάκη 2, Ροντρίγκεζ 30(4), Μανίς 17.