Πέμπτη 28.03.2024

Ήττα στις λεπτομέρειες από τον Ολυμπιακό για τον ΠΑΣ WBC

Δυνατό φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων

Σε ένα δυνατό φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων, ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες από τον Ολυμπιακό με σκορ 67-63.

Η ομάδα του Νίκου Δουβίτσα έδειξε πολύ καλό πρόσωπο στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ βρισκόταν μπροστά με 52-50, οι φιλοξενούμενες με ένα σερί 17-0 κατάφεραν κλειδώσουν ουσιαστικά τη νίκη χτίζοντας ένα +15 περίπου 3΄ πριν το τέλος (67-52).

Ο προπονητής του ΠΑΣ Γιάννινα WBC επέλεξε να ξεκινήσει τον αγώνα με τις Samantha Mackay, Ασπασία Καλαμπάκου, Ντίνα Σαρηγιαννίδου, Isabella Slim και Samantha Cooper. Δεν είχε στη διάθεσή του τις Χριστίνα Θεοδώρου και Κατερίνα Μαρίνη λόγω μικροτραυματισμών, με τη Μαρία Χούλη αντίθετα να επιστρέφει και να αγωνίζεται για πρώτη φορά φέτος έστω και σε ανεπίσημο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 6-2, όμως ο Ολυμπιακός με τη Vitola να ηγείται επιθετικά πέρασε μπροστά με 7-6. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο κάτι το οποίο αποτυπώθηκε και στον ηλεκτρονικό πίνακα στο 10΄ με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 14-14.

Με 5-0 σερί ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC (19-14). Οι παίκτριες του Martins Zibarts ισοφάρισαν λίγο αργότερα σε 20-20, με την Isabella Slim με 4 σερί πόντους να φέρνει ξανά τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC μπροστά με +4 (24-20). Η Shayla Cooper ήταν καθοριστική για τον Ολυμπιακό στη συνέχεια του αγώνα και μαζί με την Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου βοήθησαν την ομάδα τους με σερί 9-0 να χτίσει ένα +5 (29-24). Τα κορίτσια του Νίκου Δουβίτσα είχαν την απάντηση καθώς με έμμεσο τρίποντο της Samantha Cooper, μετά από ωραία δημιουργία της αρχηγού, Ντίνας Σαρηγιαννίδου, και τρίποντο της Ασπασίας Καλαμπάκου προσπέρασαν εκ νέου (30-29). Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο +2 (34-32).

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχες με νέο τρίποντο της Καλαμπάκου είχαν ξανά τα ηνία στο σκορ με 38-36. Με επιμέρους 9-1 οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να πάρουν αέρα 6 πόντων (45-39), με τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC να βγάζει σκληράδα στο παρκέ και μέσω της καλής του άμυνας να τρέχει σερί 8-0 κάνοντας το 47-45. Η καθοριστική Δίέλα με 5 πόντους της έκανε το 50-47 υπέρ του Ολυμπιακού, όμως αρχικά η Slim, με απόλυτη ευστοχία από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας», και η Cooper με buzzer beater τρίποντο ανέβασαν την ψυχολογία του ΠΑΣ Γιάννινα WBC, ο οποίος έκλεισε την περίοδο στο 52-50.

Στα πρώτα περίπου 7΄ της τελευταίας περιόδου το σύνολο του coach Zibarts κυριάρχησε καταφέρνοντας με σερί 17-0 να έχει διψήφιο προβάδισμα (67-52 περίπου 3΄ πριν το τέλος). Οι γηπεδούχες δεν τα παράτησαν, έδειξαν αυταπάρνηση, πάλεψαν και με σερί 11-0 μείωσαν στο τελικό 67-63. Οι 11 πόντοι του τελευταίου δεκαλέπτου ήρθαν δια χειρός Καλαμπάκου και Χρηστάκη.

Πρώτη σκόρερ ήταν η Samantha Cooper με 18 πόντους, με την Ασπασία Καλαμπάκου να προσθέτει 14. Alexis Tolefree και Kristine Vitola είχαν 15 από πλευράς Ολυμπιακού, με την Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου να είναι επίσης διψήφια με 14.

Επόμενα φιλικά παιχνίδια για τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC στις 25/26 Σεπτεμβρίου, στην Αθήνα, απέναντι σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 32-34, 52-50, 63-60

Διαιτητές: Κατωτικίδης-Παπανικολάου

ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Δουβίτσας-Μιχαήλ): Χούλη, Σαρηγιαννίδου 2, Καλαμπάκου 14(4), Cooper 18(2), Χρηστάκη 8(1), Slim 14(1), Παπαδοπούλου, Mackay 7(1)

Ολυμπιακός (Zibarts-Καλτσίδου): Cooper 7, Tolefree 15(3), Σταμολάμπρου 14(2), Αλεξανδρή 3(1), Σύρρα, Νικολοπούλου, Φουράκη 5, Δίελα 8(2), Βαμβακά, Vitola 15,