Τρίτη 23.04.2024

Και τώρα η πρόκριση στα ημιτελικά

Πολύτιμος ο βαθμός της ισοπαλίας στη Λαμία για τον ΠΑΣ, που αναχωρεί σήμερα για τη ρεβάνς του κυπέλλου με τον ΠΑΟ

Κανέναν δεν άφησε απόλυτα ικανοποιημένο, ταυτόχρονα όμως και κανείς δεν έμεινε δυσαρεστημένος από την έκβαση της αναμέτρησης της Κυριακής στη Λαμία, που βρήκε την τοπική ομάδα ισόπαλη χωρίς τέρματα με τον ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ.

Οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν στη διάρκεια του αγώνα, μετρώντας λιγοστές κλασικές ευκαιρίες να πετύχουν το γκολ, που θα τους εξασφάλιζε σε μεγάλο ποσοστό τη νίκη. Η δύναμη, το συνεχές πρέσινγκ σε όλο το γήπεδο, οι προσωπικές μονομαχίες κυριάρχησαν στην αναμέτρηση με τον ΠΑΣ να είναι καλύτερος στο α’ ημίχρονο, αλλά να οπισθοχωρεί στο δεύτερο μέρος, όπου η Λαμία ήταν καλύτερη και πιο επικίνδυνη.

Το τελικό αποτέλεσμα πάντως κρίνεται δίκαιο, κάτι στο οποίο συμφώνησαν και οι δύο προπονητές και ο ΠΑΣ πλέον ξεκίνησε να προετοιμάζεται για το αυριανό παιχνίδι κυπέλλου στη Λεωφόρο με τον ΠΑΟ στη ρεβάνς του 2-1 του πρώτου αγώνα.

Ένα παιχνίδι που υπό προϋποθέσεις μπορεί να αποδειχθεί σε ιστορικής σημασίας για τους Γιαννιώτες, που θα διεκδικήσουν την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης, ως αουτσάιντερ, έχοντας το πλεονέκτημα της νίκης του πρώτου αγώνα.

Η αποστολή αναχώρησε από τη Λαμία κατευθείαν για την Αθήνα, όπου και προπονήθηκε χθες και σήμερα, ώστε να αποφύγει επιπλέον μετακινήσεις. Ο χρόνος είναι πιεστικός, για τον ΠΑΣ που θα αντιμετωπίσει και πάλι τον ΠΑΟ το προσεχές Σάββατο στους «Ζωσιμάδες» για το πρωτάθλημα. Εκτός αποστολής είναι οι Σιόντης και Οικονομόπουλος που είναι τραυματίες. Οριστικά παρελθόν από τν ΠΑΣ είναι και ο Λέο, που βρίσκεται ήδη στη Λετονία για να συνεχίσει την καριέρα του στη Σκόντο Ρίγα.

Ο αγώνας στη Λαμία

Η αναμέτρηση στη Λαμία ξεκίνησε με τους γηπεδούχους πιο επιθετικούς, να δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του ΠΑΣ, χωρίς όμως τη μεγάλη ευκαιρία. Από το 15’ οι Γιαννιώτες ανέβασαν την απόδοσή τους, πίεσαν εξαιρετικά, κινήθηκαν γρήγορα στην επίθεση και έχασαν τις καλύτερες ευκαιρίες τους στο 26’ με τον Επασί να εξουδετερώνει κεφαλιά του Κάργα και στο 29΄να σταματά τον Κρίζμαν σε τετ α τετ και τον Καρτάλη με φάουλ εκτός περιοχής.

Ακολούθησαν κάποια σουτ των Γιαννιωτών που δε βρήκαν στόχο. Στο β’ ημίχρονο η Λαμία ήταν πιο επιθετική και απειλητική, με τον ΠΑΣ να έχει ένα πολύ κακό δεκάλεπτο μεταξύ 60’ – 70 ’. Ο Λοντίγκιν στο 66’ στάθηκε τυχερός όταν σε σουτ του Αραμπούλι από τα τρία μέτρα έδιωξε τη μπάλα ενστικτωδώς.

Ο ΠΑΣ ισορρόπησε το παιχνίδι με τις αλλαγές στη συνέχεια, για να φτάσουμε στις καθυστερήσεις, όταν ο Μιλιντσεάνου, έφυγε μόνος στην αντεπίθεση μετά από λάθος των γηπεδούχων, αλλά ο Επασί πρόλαβε και έδιωξε τη μπάλα έξω από την περιοχή του.

Το αμυντικό δίδυμο Κάργα – Εραμούσπε ήταν οι κορυφαίοι για τον ΠΑΣ, με τους Λοντίγκιν, Σάλιακα, Παμλίδη και Καρτάλη να ακολουθούν.

Λοντίγκιν: «Όλα για την πρόκριση με ΠΑΟ»

Ο Γιούρι Λοντίγκιν χαρακτήρισε επίσης δίκαιο το αποτέλεσμα και αναφέρθηκε στο αυριανό παιχνίδι κυπέλλου με τον ΠΑΟ.

«Δεν θα έλεγα ότι ήταν μεγάλη απόκρουση, ίσως στάθηκα λιγάκι τυχερός που έγινε το σουτ πάνω μου. Νόμιζα ότι ήταν οφσάιντ ο παίκτης της Λαμίας, γιατί ήταν πολύ μπροστά. Από εκεί και πέρα όμως, δεν θέλω να σταθώ σ’ αυτή τη φάση, θέλω να σταθώ στο ότι τα παιδιά το πάλεψαν, κράτησαν το μηδέν και είναι πολύ σημαντικό. Και οι δύο ομάδες άξιζαν τον βαθμό. Τα περιμένουμε (σ.σ τα παιχνίδια με ΠΑΟ) όπως κάθε ματς. Είναι σαφώς πολύ δύσκολο να παίζεις στην έδρα του.

Σκεφτόμαστε πρώτα το ματς του κυπέλλου, προετοιμαζόμαστε ήδη από τώρα γι’ αυτό το ματς. Θα κάνουμε την αποθεραπεία μας και μετά συγκεντρωμένοι θα τα δώσουμε όλα για να περάσουμε στην επόμενη φάση».

Τι δήλωσαν οι προπονητές

Αργ. Γιαννίκης: «Γενικά ήταν ένα δυναμικό παιχνίδι, με πολλές μονομαχίες. Πιστεύω ότι αντεπεξήλθαμε. Κάθε ομάδα, είχε από 1-2 ευκαιρίες σε κάθε ημίχρονο. Είχαμε παραπάνω προϋποθέσεις που δεν τις αξιοποιήσαμε, δεν είχαμε καθαρή τελευταία πάσα. Ήμασταν αφοσιωμένοι μόνο στη Λαμία και το δύσκολο σημερινό παιχνίδι. Η Λαμία είχε καλά αποτελέσματα τον τελευταίο καιρό, είναι σκληρή ομάδα, καταφέραμε να μη δεχτούμε γκολ για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι. Θέλαμε σίγουρα να σκοράρουμε σε κάποια ευκαιρία. Ο Παναθηναϊκός θα μας απασχολήσει από σήμερα το βράδυ».

Μιχ. Γρηγορίου: «Όταν δεν μπορείς να κερδίσεις ένα παιχνίδι, αν μη τι άλλο δεν το χάνεις. Είχαμε μεσοβδόμαδα ματς εμείς με την ΑΕΛ, ενώ τα Γιάννενα ήρθαν πιο ξεκούραστα. Όμως ήταν καλύτερη η εικόνα μας στο β’ ημίχρονο. Πιέσαμε ψηλά, θέλαμε να διεκδικήσουμε τους τρεις βαθμούς και όχι μόνο τον έναν, χάσαμε μία τεράστια ευκαιρία με τον Αραμπούλι και βέβαια η φιλοσοφία μας ήταν να πετύχουμε ένα γκολ. Δεν τα  καταφέραμε, αλλά από την άλλη και ο ΠΑΣ από δικό μας λάθος – δώρο στο 92’ είχε τεράστια φάση να πετύχει ένα τέρμα και στο α’ είχε. Γενικά μέτριο ποιοτικά ματς, θεωρώ δίκαιο το αποτέλεσμα, συνεχίζουμε και κοιτάμε το επόμενο ματς».