Κυριακή 28.04.2024

Και τώρα ΠΑΣ για οκτώ τελικούς παραμονής

Τα αποτελέσματα της προτελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος δεν ήταν ευνοϊκά για τον ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ, όμως οι τέσσερις ομάδες που θα δώσουν τη μάχη για την αποφυγή των δύο θέσεων που οδηγούν στον υποβιβασμό παραμένουν στο ίδιο καζάνι. Η νίκη του Βόλου επί του ΟΦΗ και η ισοπαλία της Κηφισιάς στην Τρίπολη έδωσαν βαθμούς στους αντιπάλους του ΠΑΣ, από την άλλη όμως ο Παναιτωλικός γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη ήττα εντός έδρας και πλέον πηγαίνει για το μεγάλο δικό του τελικό την Κυριακή με αντίπαλο την Κηφισιά.

Στον ΠΑΣ δεν περίμεναν κάτι περισσότερο πριν το παιχνίδι με την ΑΕΚ πέρα από μία αξιοπρεπή εμφάνιση, δεδομένων και των αλλαγών στην 11άδα που ήταν πειραματική, αφού δεν είχαν παίξει ούτε σε προπόνηση. Όμως, το ποδόσφαιρο κάνει τα δικά του σχέδια και ο ΠΑΣ με καταπληκτικά γκολ των Σομποτσίνσκι και Τζίμα ανέτρεψε στο ημίχρονο το 1-0 της ΑΕΚ από το 15’ και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 1-2. Το τέμπο του παιχνιδιού στο β’ ημίχρονο ήταν ακριβώς αυτό που αναμενόταν με την ΑΕΚ να «πνίγει» τον ΠΑΣ στην περιοχή του, χωρίς πάντως να δημιουργεί κλασικές ευκαιρίες, παρά το απίθανο σπρώξιμο από τη διαιτησία που σημειωτέον καταλόγισε υπέρ του ΠΑΣ μόλις τρία φάουλ σε όλο το παιχνίδι και υπέρ της ΑΕΚ, 18.

Από ένα ανύπαρκτο φάουλ στη γραμμή της μεγάλης περιοχής προήλθε η ισοφάριση με την κεφαλιά του Πόνσε στο 69’ και τέσσερα λεπτά μετά ο Λιούμποβιτς με κοντινή προβολή έκανε το 3-2 επίσης μετά από στημένη φάση. Το «κλου» της βραδιάς πάντως ήταν το τέταρτο γκολ της ΑΕΚ που σημειώθηκε με «καρφί» όπως στο βόλεϊ, του Πόνσε, με τον διαιτητή να μην το βλέπει καν, ενώ όλως τυχαίως εκείνη τη στιγμή υπήρξε και πεντάλεπτη βλάβη στην αίθουσα του VAR όπου δεν στάθηκε δυνατό να ελεγχθεί η ξεκάθαρη φάση που όχι μόνο δεν έπρεπε να μετρήσει το γκολ, αλλά να δεχθεί και κάρτα ο παίκτης της ΑΕΚ. Όπως και να έχει πάντως, το να έπαιρνε αποτέλεσμα ο ΠΑΣ με αυτήν την 11άδα και με το σε βάρος του κλίμα λόγω του 1-2 του ημιχρόνου, θα ήταν κόντρα στην ελληνική ποδοσφαιρική λογική…

Κέρδισε παίκτες

Σε κάθε περίπτωση ο ΠΑΣ κέρδισε παίκτες με την απόδοσή τους στην αναμέτρηση που έδειξαν ότι στα οκτώ τελευταία παιχνίδια μπορούν να υπολογίζονται για να δώσουν βοήθειες και λύσεις είτε ως βασικοί είτε προερχόμενοι από τον πάγκο.

Για ακόμη ένα παιχνίδι εξαιρετικός ήταν ο Λιάσος, καλά στοιχεία έδειξε ο Σομποτσίνσκι που πέτυχε και γκολ στο ντεμπούτο του, πολύ καλό ημίχρονο επίσης έκαναν οι Ντεμίρ, Λεό και Τζίμας, ενώ σταθερός ήταν ο Τζίνο.

Ο Μιχ. Γρηγορίου

«Ήρθαμε να αντιμετωπίσουμε την πρώτη ομάδα της βαθμολογίας γνωρίζοντας ότι έχουμε αρκετά προβλήματα με τιμωρίες παικτών και αρκετούς τραυματισμούς. Παρ’ όλα αυτά μέσα από την καθημερινή δουλειά τα παιδιά που δεν έχουν πολύ χρόνο συμμετοχής, όπως και κάποια παιδιά που ήρθαν τη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου έδειξαν ότι μπορούν να μας βοηθήσουν στο πιο κρίσιμο κομμάτι για εμάς που είναι τα πλέι άουτ.

Με στεναχωρεί ότι δεχτήκαμε τρία γκολ από στατικές φάσεις. Δεν έχει ξανασυμβεί μέχρι τώρα από την πρώτη μέρα που ήρθα. Σήμερα στο 69’ και το 74’ η ΑΕΚ βρήκε γκολ από στατικές φάσεις και δεν είναι εύκολο μετά να αντιδράσουμε ξανά. Παρ’ όλα αυτά θα δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά. Κάναμε μία εμφάνιση μετά από μία σειρά καλών εμφανίσεων που κάναμε από τον Άρη και μετά. Δίνω συγχαρητήρια στα παιδιά γιατί μου δείχνουν ότι θα παλέψουμε γι’ αυτό το οποίο οφείλουμε να παλέψουμε για τον κόσμο και την ιστορία μας».

Παράπονα και για την Cosmote

Τα «παρατράγουδα» στο παιχνίδι με την ΑΕΚ ήταν αρκετά και εκτός αγωνιστικού χώρου και ένα εξ αυτών έφερε στην επιφάνεια ο υπεύθυνος επικοινωνίας της ομάδας Θοδ. Βασίλης που σχολίασε το ότι το συνδρομητικό κανάλι στα στιγμιότυπα του πρώτου ημιχρόνου «ξέχασε» να συμπεριλάβει τα δύο γκολ του ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ!

«Ένα τεράστιο μπράβο στην COSMOTE TV για την τρομερή τηλεοπτική κάλυψη του αγώνα της ΑΕΚ με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ειδικά στα highlights του πρώτου ημιχρόνου που ως δια μαγείας εξαφάνισε τα γκολ των Σομποτσίνσκι και Τζίμα. Εντάξει μπορούν και καλύτερα, ίσως στο επόμενο μοντάζ να δείξουν τη μία ομάδα. Έλλειψη σεβασμού το λιγότερο στο ίδιο το προϊόν, στην ομάδα, στους ίδιους τους συναδέλφους, αλλά και στους φιλάθλους μιας ομάδας με τέτοια ιστορία», ανέφερε στην ανάρτησή του.

Δε χρειάζεται κριτική, αλλά στήριξη

Πλέον ο ΠΑΣ βρίσκεται στην τελευταία θέση με 17 βαθμούς και αυτό δείχνει πόσο σημαντικοί ήταν οι δύο βαθμοί που «πέταξε» η ομάδα στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ την περασμένη Κυριακή. Δεν υπάρχει χρόνος όμως για πισωγυρίσματα, ούτε για κριτική για το τι έγινε στα προηγούμενα παιχνίδια, αλλά είναι η ώρα της συσπείρωσης όλων γύρω από την ομάδα που έχει μπροστά της οκτώ τελικούς. Ο πρώτος είναι αυτός της Κυριακής (19.30) με τον Ατρόμητο εντός έδρας στο οποίο ο ΠΑΣ δε μπορεί να έχει άλλο αποτέλεσμα πλην της νίκης, ώστε να φτάσει τους 20 βαθμούς και να μπει με καλή ψυχολογία στα πλέι άουτ.

Στην αναμέτρηση της Κυριακής, ο Μιχ. Γρηγορίου θα έχει στη διάθεσή του σχεδόν όλους τους παίκτες πλην του τραυματία Εραμούσπε. Επιστρέφουν οι Ροσέρο, Ριένστρα και Καραχάλιος που εξέτισαν τις ποινές τους και ο Κιάκος που προφυλάχθηκε κόντρα στην ΑΕΚ. Επίσης έτοιμοι είναι και οι Παμλίδης και Νάγκι που θα είναι στην αποστολή.

Διαιτητής ο Βάτσιος

Διαιτητής της κυριακάτικης αναμέτρησης του ΠΑΣ με τον Ατρόμητο ορίστηκε ο Βάτσιος του συνδέσμου Δυτ. Αττικής.

Βοηθοί του θα είναι οι Βασίλειος Μωυσιάδης (Γρεβενών) και Αχιλλέας Νίκζας (Λάρισας). Τέταρτος θα είναι ο Σταύρος Τσιμεντερίδης (Κοζάνης). Στο VAR ορίστηκε ο Φώτης Πολυχρόνης (Πιερίας) και AVAR ο Θεόδωρος Τζιουβάρας (Κοζάνης).