Παρασκευή 19.04.2024

Κακή εμφάνιση και ήττα στη Λευκάδα

Μία από τις χειρότερες φετινές της εμφανίσεις έκανε η ομάδα μπάσκετ γυναικών του ΠΑΣ, που σε ένα κρίσιμο βαθμολογικά παιχνίδι, γνώρισε την ήττα από τη Νίκη Λευκάδας με 83-58 εκτός έδρας για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1.

Οι αθλήτριες του Γ. Σιαμέτη ακολούθησαν το ρυθμό των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο, παραμένοντας σε απόσταση βολής, με μία διαφορά που αυξομειωνόταν από τους τρεις έως τους 10 πόντους, δεν κατάφεραν όμως ποτέ να πείσουν, ότι μπορούν να αποκτήσουν προβάδισμα. Η εμφάνιση ήταν ακόμη πιο κακή στο β’ ημίχρονο, όπου η Νίκη απέκτησε διαφορά και έφτασε στην τελική επικράτηση με μία μεγάλη διαφορά μάλιστα, που είναι και αυτό είναι καθοριστικό στοιχείο, σε περίπτωση ισοβαθμίας στο τέλος του πρωταθλήματος.

Ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος για τον ΠΑΣ ολοκληρώνεται στις αρχές του νέου έτους, με την αναμέτρηση με τις Εσπερίδες στο Νέο Κλειστό, όπου δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα από τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 19-13, 37-30, 55-42, 83-58

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Ντάνιελ 22(5), Πανούση 15(3), Πολυμένη 5(1), Παπαμιχαήλ 3, Μαρούντα, Μπεσάρντ 18(1), Τσέσλεκ 20.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Σιαμέτης): Ντόκου, Μοντγκόμερι 16(1), Πάφη, Κατσαμούρη, Μπουκουβάλα 2, Ξανθοπούλου, Τζήμου. Καλχούν 4, Χρηστάκη 2, Ντάλα 8, Τακ 24.