Πέμπτη 25.04.2024

Καλή εμφάνιση, με πολλές ευκαιρίες

Καλή εμφάνιση και με χρήσιμα συμπεράσματα είναι ο απολογισμός του φιλικού παιχνιδιού που έδωσε με τον Ολυμπιακό ο ΠΑΣ τη Δευτέρα το βράδυ στο Αθλητικό Κέντρο του Ρέντη.

Με γκολ του Χασάν στο 87’ με πλασέ μέσα στην περιοχή, ο Ολυμπιακός κέρδισε το παιχνίδι που χαρακτηρίστηκε από τις πολλές ευκαιρίες και των δύο ομάδων αλλά και τις πολλές αλλαγές που έκαναν οι προπονητές.

Μόλις στο 2’ ο ΠΑΣ απείλησε με φάουλ του Λεό, αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά μέτρα από το αριστερό δοκάρι ενώ η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε τρία λεπτά αργότερα με τον Γκιλιέρμε. Στο 38 ο Παπαδόπουλος επιχείρησε το σουτ από καλή θέση, με τον Κάργα να κόβει με προβολή ενώ στη συνέχεια ο Γκιλιέρμε σούταρε από τη γραμμή της περιοχής λίγα εκατοστά πάνω από το δοκάρι.  Εκτέλεση φάουλ του Κάστρο στο τέλος του ημιχρόνου ανάγκασε σε απόκρουση τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού ενώ και στο δεύτερο 45λεπτο ο ΠΑΣ είχε ευκαιρία από εκτέλεση φάουλ. Ο Σάλιακας προσπάθησε να νικήσει τον Καραργύρη με απευθείας χτύπημα, όμως η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ (52’). Ο Βαλμπουενά λίγο πριν αποχωρήσει από το παιχνίδι και δώσει τη θέση του στον Λοβέρα είδε τον Χουτεσιώτη να μπλοκάρει το σουτ που επιχείρησε, ενώ ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Καφού στο 63’.

Ο Ολυμπιακός στο 72’ άγγιξε για ακόμα μία φορά το 1-0, αλλά η κεφαλιά του Τοροσίδη πέρασε ξυστά από το δεξί δοκάρι.

Μέσα σε δύο λεπτά ο ΠΑΣ απείλησε ισάριθμες φορές, με τον Καραργύρη να βγαίνει νικητής στις προσπάθειες των Παμλίδη και Νάουμετς, οπότε ο ΠΑΣ δεν άνοιξε το σκορ όπως έκανε ο Ολυμπιακός τρία λεπτά πριν από το τέλος.

Οι συνθέσεις

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν (λ.τρ. 9’ Καραργύρης), Ραντζέλοβιτς, Μπα, Παπαδόπουλος (63’ Τοροσίδης), Σισέ, Μασούρας, Γκιλιέρμε (45’ Καμαρά), Μπουχαλάκης (45’ Καφού), Φορτούνης (45’ Χασάν), Βαλμπουενά (63’ Λοβέρα), Ελ Αραμπί (76’ Μπρούνο).

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης (66’ Γιαννίκογλου), Παντελάκης (66’ Πανουργιάς), Σάλιακας, Κάργας (82’ Γώγος), Πίρσμαν (58’ Πήλιος), Σιόντης, Φάμπρι (70’ Γροσδάνης), Λώλης (66’ Λιάσος), Νάουμετς (81’ Οικονομόπουλος), Παμλίδης, Λεό (58’ Ελευθεριάδης).