Σάββατο 20.04.2024

Λαμία – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1: Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις

Λαμία και ΠΑΣ Γιάννινα πήραν από έναν βαθμό στο τελευταίο τους παιχνίδι στο 2022, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 και παραμένουν χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα της Super League.

Οι Φθιώτες πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Μπεχαράνο στο 66ο λεπτό, ωστόσο το αυτογκόλ του Κορνέζου διαμόρφωσε το τελικό σκορ του αγώνα.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν και η ομάδα του Σάββα Παντελίδη βρήκε τη λύση στο δεύτερο μέρος. Έπειτα από σέντρα του Γκοράνοφ και αδράνεια στην άμυνα του ΠΑΣ, ο Μπεχαράνο με ωραίο τελείωμα έκανε το 1-0.

Ο ΠΑΣ δεν άργησε να απαντήσει και βρήκε τη λύση στο 74′. Ο Σόρια εκτέλεσε ένα φάουλ μέσα στην περιοχή, ο Παντελάκης έπιασε την κεφαλιά και ο Κορνέζος στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας.

Στο πρώτο μέρος οι Ηπειρώτες έφτασαν πιο κοντά στο να σκοράρουν στο 29ο λεπτό. Ο Σόρια εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα αριστερά και ο Παντελάκης πηδώντας πιο ψηλά απ’ όλους έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Σαράνοφ.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα των Ιωαννίνων έπιασε ΟΦΗ και Λεβαδειακό στους 11, ενώ η Λαμία έχει 10 βαθμούς και παρέμεινε στη 13η θέση.

Το ματς

Στο πρώτο μέρος η Λαμία πήρε τα ηνία του ματς και προσπάθησε να παραβιάσει πρώτη τα καρέ του Σούλη. Ο Ντε Βινσέντι στο 12ο λεπτό στην προσπάθειά του να κάνει μια σέντρα αιφνιδίασε τον Σούλη που απομάκρυνε σε κόρνερ, ενώ ένα λεπτό μετά ο Γιακουμάκης με ένα σουτ μέσα από την περιοχή με ωραίο γυριστό, έστειλε την μπάλα άουτ.

Μετά το 25ο λεπτό ο ΠΑΣ ανέβασε στροφές και έφτασε κοντά στο να σκοράρει, ωστόσο η κεφαλιά του Παντελάκη σταμάτησε στο δοκάρι στο 29ο λεπτό. Τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος ήταν ένα ωραίο σουτ του Καραχάλιου στις καθυστερήσεις, λίγο έξω από την περιοχή, το οποίο πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πιο ισορροπημένα και έψαξαν το γκολ που θα τους δώσει το προβάδισμα στο σκορ. Πρώτος απείλησε ο Παντελάκης στο 51′, ενώ το καλό μακρινό σουτ του Τζανδάρη στο 60′ πέρασε ελάχιστα μακριά από τα καρέ του Σούλη.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν αυτό που έψαχναν στο 66ο λεπτό με τον Ντάνι Μπεχαράνο να βρίσκει δίχτυα από κοντά με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή. Ωστόσο οι Ηπειρώτες απάντησαν άμεσα, έστω και με το αυτογκόλ του Γιώργου Κορνέζου στο 74ο λεπτό.

Μετά τα δύο γκολ κυρίως ο ΠΑΣ ήταν πιο απειλητικός και προσπάθησε να βρει το δεύτερο γκολ. Η ευκαιρία του Σταματελόπουλου στο 76ο λεπτό ήταν η μεγαλύτερη που έχασαν οι Ηπειρώτες για να πετύχουν ολική ανατροπή στο ματς. Στην τελευταία φάση του ματς, ο Τζανδάρης είδε την μπάλα να του στρώνεται στο ημικύκλιο της περιοχής, αλλά το σουτ ήταν κακό και έτσι το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Λαμία: Σαράνοφ, Κορνέζος, Αντέτζο, Σιμόν, Γκοράνοφ, Τζανδάρης, Μπεχαράνο (88′ Βασιλακάκης), Νούνιες, Ντε Βινσέντι (65′ Σλίβκα), Μανούσος (84′ Μπάμπης), Γιακουμάκης.

ΠΑΣ Γιάννινα: Σούλης, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πήλιος, Καραχάλιος, Λιάσος (72′ Τζίμας), Ριένστρα, Μορέιρα, Ροσέρο (17′ λ.τρ. Σταματελόπουλος, 86′ Μπάλαν), Παμλίδης