Παρασκευή 19.04.2024

Λεβαδειακός – ΠΑΣ Γιάννινα 1-3: Σημαντικό διπλό για τον ΠΑΣ στη Λιβαδειά

Ένα σημαντικό διπλό πανηγύρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος επικράτησε 3-1 του Λεβαδειακού για την 17η αγωνιστική της Super League, σ’ ένα παιχνίδι που μπήκαν όμορφα γκολ.

Μετά τη μεγάλη νίκη επί της ΑΕΚ, ο ΠΑΣ Γιάννινα συνέχισε με ακόμη ένα τρίποντο. Οι Ηπειρώτες επικράτησαν 3-1 του Λεβαδειακού με όμορφα γκολ για τη δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα. Μάλιστα, η ομάδα του Στάικου είναι αήττητη για τέσσερα παιχνίδια. Αυτό ήταν το πρώτο διπλό για τον ΠΑΣ, έπειτα από περίπου έναν χρόνο.

Ο Μπάλαν άνοιξε το σκορ στο 45′, ο Εραμούσπε έκανε το 2-0 στο 65′, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Παμλίδης ανέβασε τον δείκτη του σκορ. Στο 88′ ο Παναγιώτου με ένα όμορφο γκολ μείωσε . Κάπως έτσι, οι Ηπειρώτες έφτασαν στους 17 πόντους, ενώ ο Λεβαδειακός παρέμεινε στους 11.

Το ματς

Στο πρώτο μέρος ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν εκείνος που είχε το πάνω χέρι. Οι Ηπειρώτες είχαν την κατοχή της μπάλας, όπως και τις περισσότερες τελικές με τον Μορέιρα να είναι ιδιαίτερα κινητικός από την αριστερή πλευρά. Παράλληλα, ο Λεβαδειακός όταν προσπάθησε να κυκλοφορήσει, δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση να φανεί απειλητικός.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε το προβάδισμα στο 45+1′ με ένα πανέμορφο γκολ. Ο Καραχάλιος έκανε το γέμισμα από τα δεξιά προς την περιοχή, ο Μπαχανάκ δεν κατάφερε να διώξει και ο Μπάλαν με πλασέ στην κίνηση και πλάτη στην εστία βρήκε δίχτυα για το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Λεβαδειακός ανέβασε ρυθμό και προσπάθησε να κάνει αισθητή την παρουσία του στην περιοχή του ΠΑΣ Γιάννινα. Στο 62′ ο Τορό είχε δύο ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, ενώ ένα λεπτό αργότερα καλή στιγμή από τα δεξιά είχε και ο Μουτίνιο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ωστόσο εκείνοι που πέτυχαν γκολ στο 65ο λεπτό. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ από τον Μορέιρα, ο Εραμούσπε έκανε την προβολή μέσα στην περιοχή και βρήκε δίχτυα για το έκτο του φετινό γκολ. Οι Ηπειρώτες δεν σταμάτησαν εκεί και σκόραραν τρίτη φορά.

Ο Σόρια έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Παμλίδης από την κορυφή της περιοχής με μία βολίδα στην κίνηση σημείωσε το 3-0. Ο Λεβαδειακός κατάφερε να μειώσει πριν από το τέλος του αγώνα, με τον Παναγιώτου στο 88′ να δοκιμάζει ένα δυνατό μακρινό σουτ με το αριστερό και να βρίσκει δίχτυα.

• ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Στογιάνοβιτς, Κωνσταντινίδης, Μπαχανάκ, Τσάπρας, Βήχος, Χάμοντ, Συμελίδης, Βρακάς, Νίκας, Μουτίνιο, Δούμτσιος
    • ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Τσιντώτας, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πήλιος, Ριένστρα, Καραχάλιος, Γκίνο, Παμλίδης, Μπάλαν, Μορέιρα