Σάββατο 20.04.2024

Λεβαδειακός – ΠΑΣ Γιάννινα: 3-3: Φινάλε με ισοπαλία στη Λιβαδειά

Χορταστικό παιχνίδι στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος

Σε έναν αγώνα χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον -αφού ο Λεβαδειακός είχε πέσει κατηγορία από την περασμένη αγωνιστική- ο ΠΑΣ Γιάννινα ήρθε ισόπαλος με 3-3 στη Λιβαδειά, με τις δυο ομάδες να παίζουν χωρίς σκοπιμότητες και άγχος και να προσφέρουν ωραίο θέαμα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα της Λιβαδειάς ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση της τελευταίας στροφής των Play-Out και προηγήθηκε στο σκορ με τέρμα του Γιαννιώτα στο 28ο λεπτό. Σχεδόν άμεση ήταν η απάντηση των Ιωαννίνων που ισοφάρισαν την αναμέτρηση με τον Πέδρο Κόντε στο 34′. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα τέσσερα λεπτά αργότερα έφεραν… τούμπα το ματς με τέρμα του Ροσέρο, όμως ο Λεβαδειακός κατάφερε να σκοράρει στις καθυστερήσεις με τον Τσάπρα (45+2′) με τις δυο ομάδες να κλείνουν το ημίχρονο με το… χορταστικό 2-2.

Στην επανάληψη ο Βρακάς έβαλε ξανά μπροστά τον Λεβαδειακό με 3-2 και γκολ στο 77ο λεπτό όμως ο ΠΑΣ ισοφάρισε εκ νέου πάλι πολύ γρήγορα, στο 80′ με τον Παμλίδη με τις δυο ομάδες να ολοκληρώνουν την αναμέτρηση στο τελικό 3-3.

Ο Λεβαδειακός λοιπόν τερμάτισε τελευταίος με 26 βαθμούς στη σεζόν και αποχαιρέτησε και τυπικά τη Super League την ώρα που οι Γιαννιώτες ήρθαν 3οι στην ειδική βαθμολογία των Play-Out με 34 βαθμούς.

Λεβαδειακός: Γκροφ, Λιάγας, Βήχος, Παζ, Τσάπρας, Χαμόντ, Μεχί, ΛούαΛούα, Νίκας, Γιαννιώτας, Συμελίδης.

ΠΑΣ Γιάννινα: Αθανασίου, Σόρια, Μπορταγκαράι, Εραμούσπε, Λόλης, Ράντου, Γκίνο, Παμλίδης, Ριένστρα, Ροσέρο, Κόντε.