Πέμπτη 18.04.2024

Με τέτοια άμυνα δεν… ΠΑΣ πουθενά

Τα πολλά λάθη (19) τα οποία έκαναν οι παίκτριες του ΠΑΣ Γιάννινα WBC, αλλά και η μεγάλη αστοχία εντός παρκέ, κόστισαν στην ομάδα του Τζον Μαργαρίτη, η οποία το απόγευμα της Τετάρτης, ηττήθηκε στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο από τη Νίκη Λευκάδας, με σκορ 61-70.

Οι παίκτριες του ΠΑΣ για ένα ακόμη παιχνίδι δεν κατάφεραν να ανταπεξέλθουν σε ένα δύσκολο παιχνίδι, κάνοντας από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα αρκετά λάθη, αλλά και χάνοντας εύκολα σουτ κάτω από το καλάθι, στοιχεία τα οποία έφεραν την ήττα.

Για τον ΠΑΣ η Μαρίνη είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, η Σαρηγιαννίδου 13 πόντους με 5 ριμπάουντ, η Ewodo η οποία από πολύ νωρίς έκανε 4 φάουλ ολοκλήρωσε το ματς με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ και η Effa με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΣ να προηγείται (18-15), παρά τα έξι φάουλ που έκαναν νωρίς – νωρίς οι παίκτριες του Μαργαρίτη, ενώ στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 22-17, όμως οι λανθασμένες επιλογές στο επιθετικό κομμάτι έδωσαν την ευκαιρία στη Νίκη Λευκάδας να μειώσει σε 22-21, και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 32-36 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που κόστισε περισσότερο για τις Γιαννιώτισσες, με τη Λευκάδα να κάνει νωρίς ένα 11-0 και την τρίτη περίοδο να λήγει με σκορ 40-53.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και περίπου στο 35’ οι παίκτριες του ΠΑΣ, έκαναν ένα επιμέρους σκορ 12-4 και μείωσαν σε 58-65, όμως ως το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι με τις γηπεδούχες να γνωρίζουν την ήττα με τελικό σκορ 61-70.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 32-36, 40-53, 61-70.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μαργαρίτης): Briggs 9, Σαρηγιαννίδου 13 (3τρ), Μαρίνη 16 (2τρ), Καλαμπάκου, Τζήμου 2, Effa 10, Ewodo 11 (1τρ).

Νίκη Λευκάδας (Νανάκος): Δαμουλάκη 9 (1τρ), O’ Connor 15, Ντάλα 14 (4τρ), Φουράκη 3, Τραγουστή, Heard 17 (1 τρ), Carey 12.