Παρασκευή 26.04.2024

Μεγάλη ανατροπή ο ψυχωμένος ΠΑΣ

Μεγάλη νίκη και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο ματς που έκλεινε την 10η αγωνιστική με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης, καθώς επικράτησε με 2-1

Μεγάλη νίκη και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο ματς που έκλεινε την 10η αγωνιστική με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης, καθώς επικράτησε με 2-1 φτάνοντας τους 9 βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα, όσους έχει και η ομάδα του «πρώην» Ηρακλή Μεταξά.

Καθοριστικές για την εξέλιξη του αγώνα ήταν οι αλλαγές του Θανάση Στάικου, καθώς ο Μπαλάν στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα βρήκε δίχτυα, με τον Φαφανά να κάνει την ολική ανατροπή για τους Ηπειρώτες, γράφοντας το τελικό 2-1, το οποίο σκόρπισε χαρά και ανακούφιση στις τάξεις του ΠΑΣ και φυσικά στους φιλάθλους της ομάδας, καθώς «ξεκόλλησε» από τις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Η εικόνα του παιχνιδιού

Τι κι αν ο Αστέρας προηγήθηκε στο 47′ με τον Ρεγκίς, η ομάδα του Θανάση Στάικου είχε διαφορετικά πλάνα, φέρνοντας τούμπα το παιχνίδι με τα τέρματα των δύο «χρυσών» αλλαγών, Μπαλάν και Φοφανά, οδηγώντας την ομάδα σε ένα κομβικής σημασίας τρίποντο.

Ο Θανάσης Στάικος κατέβασε την ομάδα του με 4-3-3. Στο τέρμα ήταν ήταν ο Αθανασίου, αριστερό μπακ ο Καραχάλιος και δεξί ο Σόρια, ενώ στόπερ ξεκίνησαν οι Εραμούσπε και Παντελάκης. Στον άξονα ξεκίνησαν οι Μπιλμπάο, Πήλιος και Τζίμας και την τριάδα της γραμμής κρούσης αποτέλεσαν οι Ροσέρο – Μορέιρα στα άκρα και ο Παμλίδης στο «9»

Με 4-4-2 ξεκίνησαν οι Αρκάδες όπως και στην Τούμπα. Τσιφτσής στην εστία, Γκαρντάβσκι δεξιά, Άλβαρες αριστερά, Ζουκάνοβιτς και Καστάνιο στα στόπερ, Σίτο – Ρεγκίς στα άκρα της επίθεση, Στάνκο – Μουνάφο στον άξονα και Μπαρτόλο – Τιλίκα δίδυμο στην επίθεση.

Κακό πρώτο ημίχρονο

Όσον αφορά το πρώτο ημίχρονο η αλήθεια είναι πως δεν είδαμε και κάτι φοβερό στο ματς. Οι δύο ομάδες φάνηκε ξεκάθαρα πως κατέβηκαν αρχικά με στόχο να μην δεχθούν γκολ και μετά αν μπορέσουν να απειλήσουν ας το κάνουν. Το πρώτο το πέτυχαν και με το παραπάνω, ενώ το δεύτερο όχι και τόσο.

Φτάσαμε στο πρώτο μισάωρο να έχουμε όλα και όλα τρία σουτ και αυτά εκτός εστίας, ενώ στο 31′ ο Κρεσπί έκανε το πρώτο στον στόχο με τον Αθανασίου να διώχνει. Τρία λεπτά αργότερα ο Μπαρτόλο στην κόντρα έκανε το δυνατό σουτ στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ και ο Ροσέρο στο 40′ προσπάθησε να απειλήσει με ψαλίδι, αλλά ο Τσιφτσής μπλόκαρε. Αυτές ουσιαστικά ήταν όλες οι φάσεις στα πρώτα 45 λεπτά του ματς.

Οι αλλαγές που έφεραν την ανατροπή

Ο Αστέρας βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Ρεγκίς στα πρώτα δύο λεπτά του δεύτερου μέρους, ο οποίος κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΣ και με ωραίο τελείωμα νίκησε τον Αθανασίου, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.

Βέβαια, στο δεύτερο μέρος, η ομάδα των Ηπειρωτών έδειξαν πως θα είναι εκείνοι που θα πάρουν τα ηνία του αγώνα, καθώς ήταν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο καλύτεροι του Αστέρα, παρότι και χωρίς να έχει εκείνος την μεγαλύτερη κατοχή στο παιχνίδι με 42.1%.

Το παιχνίδι ωστόσο, άλλαξε μετά τις σωτήριες -όπως αποδείχθηκαν- αλλαγές του Στάικου, με τους Μπάλαν και Φοφανά που μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο στο 61′ να πετυχαίνουν και τα γκολ.

Στο 63′ ο Μπάλαν, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, σκόραρε για το 1-1. Ο Ροσέρο έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Σόρια γύρισε και με πλασέ από κοντά ισοφάρισε. Στο 72′ μάλιστα, οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να πετύχουν και δεύτερο γκολ, με την κεφαλιά του Ροσέρο να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Τσιφτσή.

Ό,τι δεν έκανε ο Κολομβιανός ωστόσο, στο 72′, το έκανε ο Φοφανά στο 76′, όταν μετά το γύρισμα του Μορέιρα ο Τσιφτσής έχασε την μπάλα, από κοντά εκείνος πλάσαρε για το 2-1.