Σάββατο 20.04.2024

Μόνο μπράβο για τα κορίτσια του ΠΑΣ!

Υπέκυψαν (81-62) στην ανωτερότητα του ΠΑΟ, αλλά ήταν ανταγωνιστικές για τρία δεκάλεπτα

Με ήττα αλλά με απόλυτα αξιοπρεπή εμφάνιση έκλεισε τη σεζόν η ομάδα του ΠΑΣ WBC, που ηττήθηκε με 82-61 από το φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, στον ημιτελικό που έγινε στο κλειστό της Ζωφριάς.

Η ομάδα του Τζον Μαργαρίτη εμφανίστηκε απόλυτα ανταγωνιστική στο παρκέ απέναντι στην ομάδα της Ελ. Καπογιάννη, της έβαλε δύσκολα στο πρώτο δεκάλεπτο, έμεινε κοντά στο σκορ, μέχρι που στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, οι «πράσινες» εκμεταλλεύτηκαν την υπεροχή τους κοντά στο καλάθι και αύξησαν τη διαφορά. Για τον ΠΑΣ ό,τι και να πει κάποιος θα είναι λίγο που ολοκλήρωσε μία χρονιά εξαιρετικά δύσκολη, με θετικό τρόπο, αφού παρέμεινε στην Α1 Εθνική κατηγορία και παράλληλα συμμετείχε για πρώτη φορά στην ιστορία του στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου. Οι βάσεις έχουν μπει για κάτι ακόμη καλύτερο την επόμενη χρονιά και η ομάδα αυτή αξίζει και το χειροκρότημα και την υποστήριξη όλων.

Η εικόνα του αγώνα

Ο ΠΑΣ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 7-12 στο 6’ με πρωταγωνίστριες τις Εβόντο και Μαρίνη. Ο ΠΑΟ με σερί 8-0 προηγήθηκε με 15-12, όμως ο ΠΑΣ βρήκε απαντήσεις παρότι δεν πέτυχε ούτε ένα μακρινό σουτ. Μείωσε όμως στο τέλος και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 22-20 υπέρ των «πράσινων».

Στο β΄ δεκάλεπτο, η Πότερ ήταν ασταμάτητη ενώ στην επίθεση ο ΠΑΣ δυσκολευόταν με την Πρόβο να μη βρίσκει χώρο για σουτ και τη Μπριγκς καλά κλεισμένη. Έτσι με ένα σερί 8-0 το σκορ πήγε στο 30-22, με τον ΠΑΣ να βρίσκει λύσεις με τη Μαρίνη και την Εβόντο, μειώνοντας σε 30-27 και λίγο αργότερα σε 35-31. Όμως, οι «πράσινες» πάτησαν γκάζι και πάλι και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 45-33, θέτοντας τις βάσεις για μία εύκολη επικράτηση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟ πήρε προβάδισμα με 50-33 για να μειώσει ο ΠΑΣ σε 52-40 με την Μπριγκς και την Εβόντο να σκοράρουν.

Το τρίποντο της Σαρηγιαννίδου κατέβασε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (60-51) με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με 62-51.

Το παιχνίδι κρίθηκε στα πρώτα τρία λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου με τον ΠΑΟ να κάνει γρήγορα ένα 6-0 και λίγο αργότερα τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 19 πόντους (77-58). Το παιχνίδι είχε κριθεί και οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο σε όλες τις παίκτριες που είχαν στον πάγκο.

Από τον ΠΑΣ, Μπριγκς και Εβόντο ήταν οι κορυφαίες με την Μαρίνη να ακολουθεί, ενώ εκτός κλίματος ήταν η Πρόβο που δε σκόραρε ούτε ένα πόντο!