Σάββατο 20.04.2024

Νέα χρονιά με μία μεγάλη νίκη για τον ΠΑΣ Γιάννινα

Κέρδισε 2-1 την ΑΕΚ στους Ζωσιμάδες το βράδυ της Τρίτης

Με μία μεγάλη νίκη μπήκε η νέα χρονιά για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Κέρδισε 2-1 την ΑΕΚ στους Ζωσιμάδες το βράδυ της Τρίτης σκορπίζοντας ενθουσιασμό στους φιλάθλους του παρόλο που έλειπαν από το γήπεδο λόγω της ποινής κεκλεισμένων των θυρών.

Παίζοντας πολύ καλά από την αρχή του παιχνιδιού ο ΠΑΣ πήρε την ηγεμονία με ένα εμφατικό 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, αφήνοντας τον χώρο και τις ευκαιρίες στην ΑΕΚ στο υπόλοιπο του παιχνιδιού, χωρίς όμως, να έρθει ποτέ η ανατροπή.

Το πρώτο γκολ ήρθε στο 9’ όταν ο Πήλιος κέρδισε τη διεκδίκηση με τον Πάολο Φερνάντες, πάσαρε από τα αριστερά στην περιοχή και ο Ριένστρα πλάσαρε τον Αθανασιάδη για το 1-0.

Στο 32’ σε σέντρα του Σόρια στο πίσω δοκάρι ο Μπάλαν έκανε το 2-0 με κεφαλιά.

Η ΑΕΚ πιο επιθετική στην επανάληψη έκανε το 2-1 όταν ο Πινέδα, πάσαρε στον Αραούχο που από πλάγια μέσα στην περιοχή με πλασέ έκανε το γκολ.

Το παιχνίδι ανέβηκε, η ΑΕΚ προσπάθησε ως το τέλος, αλλά ο ΠΑΣ έδειξε έτοιμος να γιορτάσει στο τέλος τη νίκη του.