Τετάρτη 27.03.2024

Νέο φιλικό με Παναιτωλικό σήμερα ο ΠΑΣ

Φιλικό με τον Παναιτωλικό δίνει σήμερα στις 18.30 ο ΠΑΣ Γιάννινα στο Αγρίνιο κεκλεισμένων των θυρών, μπαίνοντας στην τελευταία φάση της προετοιμασίας του για το πρωτάθλημα.

Στο φιλικό που έδωσε την Πέμπτη με τον Θεσπρωτό στο ΠΕΑΚΙ επικράτησε άνετα με 4-1 κάνοντας καλή εμφάνιση. Τα γκολ σημείωσαν οι Ελευθεριάδης στο 49′ και 90′, ο Γροσδάνης στο 76′ και ο Λεο στο 86′ ενώ έγιναν ευκαιρίες και για άλλα γκολ.

Σε δηλώσεις του οκ. Γιαννίκης ανέφερε:

«Είχαμε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και πάρα πολλές ευκαιρίες και έχουμε κι ένα μέτρο σύγκρισης με τον συγκεκριμένο αντίπαλο, γιατί παίξαμε και πέρυσι τέτοιον καιρό με την ίδια ομάδα και την είχαμε κερδίσει με 3-1. Φέτος κερδίσαμε με 4-1, αλλά είμαι πολύ πιο ευχαριστημένος αν λάβουμε υπόψη την απραξία που είχαμε, την καλή κυκλοφορία της μπάλας και τις φάσεις που βγάλαμε. Είχαμε σε κάθε ημίχρονο από ένα 15λεπτο περίπου που κάναμε κάποια λάθη και έπεσε ο ρυθμός, αλλά σε γενικές γραμμές μετά από τόση απραξία να έχεις τόσο μεγάλη κατοχή μπάλας και να βγάζεις τόσες ευκαιρίες δείχνει καλά στοιχεία από πλευράς ομάδας μας».

Για τον ΠΑΣ Γιάννινα, έπαιξαν οι: Xουτεσιώτης, Παντελάκης, Σάλιακας, Κάργας, Πίρσμαν, Καρτάλης, Κάστρο, Λώλης, Νάουμετς, Κρίζμαν, Παμλίδης.

Στο β’ ημίχρονο έπαιξαν οι: Γιαννίκογλου, Γώγος, Πανουργιάς, Οικονομόπουλος, Σιόντης, Λιάσος, Ελευθεριάδης, Λέο, Πήλιος, Καρτάλης (συνέχισε από το α’ μέρος), Γροσδάνης.