Πέμπτη 18.04.2024
More

Ο ΠΑΣ τις ευκαιρίες, ο Βόλος το γκολ

Μια αγχωτική νίκη πανηγύρισε ο Βόλος, ο οποίος και επιβλήθηκε του ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες» με σκορ 1-0, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Superleague.

Η ομάδα του Κώστα Μπράτσου κατάφερε να πάρει ένα μεγάλο διπλό, αν και έχει εξασφαλίσει την παρουσία του στα πλέι-οφ, χάρη στο τέρμα που σημείωσε το Στάθης Τάχατος στο 84ο λεπτό του αγώνα. Έτσι οι Θεσσαλοί ανέβηκαν στους 39 πόντους, ενώ οι Ηπειρώτες έμειναν στους 23.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν εξαιρετικός στο πρώτο μέρος, έχοντας την συντριπτική κατοχή της μπάλας και τις περισσότερες ευκαιρίες για να πετύχει κάποιο γκολ. Ωστόσο, οι παίκτες του Θανάση Στάικου δεν μπόρεσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του 45λεπτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος πήρε την κατοχή, όμως και πάλι οι Γιαννιώτες ήταν εκείνοι με τις περισσότερες καλές στιγμές. Αλλά, οι Θεσσαλοί ήταν εκείνοι που έφτασαν στο γκολ, με τον Τάχατο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα στο 84′ για το 1-0. Ένα σκορ που έμεινε μέχρι το φινάλε.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Τσιντώτας, Σόρια, Πήλιος, Εραμούσπε, Μπακαδήμας, Νίνης, Τζίνο, Ριένστρα, Τζίμας (88′ Σταματελόπουλος), Μέντες (73′ Λώλης), Μπαλάν (79′ Λεό).

ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Τάχατος, Έσκοβαλ, Πιρινέν, Σι, Λούνα, Τσοκάνης (79′ Κάτσε), Μεταξάς (46′ Καρτάλης, 90′ Ασλανίδης), Πιρές (90′ Τσελεμπάκης), Τσιρίνος, Οζέγκοβιτς.