Παρασκευή 26.04.2024

ΟΦΗ – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1: Ισοφάριση στις καθυστερήσεις για τους Κρητικούς

«Έσωσαν» το βαθμό με buzzer beater στις καθυστερήσεις οι Κρητικοί

Ο ΠΑΣ Γιάννινα κρατούσε στα χέρια του τη νίκη στο Γεντί Κουλέ μέχρι και το 93ο λεπτό, αλλά στο σημείο αυτό, ο Ναμπί έγινε “χρυσή” αλλαγή για τον ΟΦΗ και ισοφάρισε στο τελικό 1-1, σώζοντας έστω το βαθμό για την ομάδα του.

Το παιχνίδι στην Κρήτη ήταν το μοναδικό που διεξήχθη για τη 17η αγωνιστική της Superleague 1, με τους Γιαννιώτες να παίρνουν το προβάδισμα στο 54′ με τον Περέα και τους Κρητικούς να ισοφαρίζουν σε μία από τις τελευταίες φάσεις του αγώνα.

Το παιχνίδι

Ο ΟΦΗ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και ήταν καλύτερος σε όλο το πρώτο ημίχρονο, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες για ένα γκολ. Ο Νέιρα σημάδεψε όμως το δοκάρι στο 23′, ενώ ο Σούλης είχε στη συνέχεια έξι σημαντικές αποκρούσεις για τους φιλοξενούμενους.

Ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ Γιάννινα είπε διαδοχικά “όχι” στους παίκτες των Κρητικών, με τον Φαν Ντάινεν να μην μπορεί να τον νικήσει ούτε σε τετ-α-τετ στο 39′.

Ο ΟΦΗ απείλησε πρώτος και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Νέιρ να αστοχεί και πάλι με ωραίο σουτ, αλλά οι Γιανιώτες ήταν αυτοί που άνοιξαν τελικά το σκορ στο 54′. Ο Περέα έφυγε στην αντεπίθεση και πέρασε τον Πασσαλίδη, για να πετύχει το γκολ με τρομερό διαγώνιο σουτ από δύσκολη γωνία.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε παρά το τέρμα των φιλοξενούμενων, με τους Κρητικούς να “πιέζουν” για την ισοφάριση και να έχουν νέο δοκάρι με κεφαλιά του Τοράλ, μετά από εκτέλεση φάουλ.

Χρειάστηκε έτσι να φθάσουμε στο 93′ για να γίνει το 1-1, με τον Ναμπί να πιάνει ένα δυνατό σουτ από μακριά, την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα, χαρίζοντας ένα βαθμό στην ομάδα του.

Ο ΟΦΗ διατήρησε έτσι την απόστασή του από τον ΠΑΣ Γιάννινα στη βαθμολογία της Superleague 1, όντας στο -3 από τον σημερινό αντίπαλό του, στην 5η θέση του πρωταθλήματος.

Οι συνθέσεις

• ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν – Βούρος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης – Μεγιάδο (90′ Ναμπί), Γκαγιέγκος (74′ Καστάινιος), Νέιρα (61′ Τοράλ) – Τσιλιανίδης (61′ Ντε Γκούζμαν), Φαν Ντάινεν (61′ Ντουρμισάι), Λάμπρου.
    • ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξά): Σούλης – Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν – Μπρένερ (46′ Στάνκο), Λιάσος, Ντομίνγκεθ, Μορέιρα – Περέα (91′ Π. Τριάδης), Μιλιντσεάνου (71′ Μίνα).