Παρασκευή 19.04.2024
More

Οι «γκάφες» κοστίζουν βαθμούς και φέρνουν ήττες

Τελείωσαν οι δικαιολογίες για τους παίκτες του ΠΑΣ- Αρνητικό ρεκόρ με μία νίκη σε εννιά εντός έδρας παιχνίδια

Στην αρχή υπήρχε η δικαιολογία της απειρίας διαχείρισης παιχνιδιών στην Σούπερ Λίγκα. Μετά προστέθηκε το περιορισμένο ρόστερ, στην πορεία έφταιγε η διαιτησία και τελευταία το μεγάλο μερίδιο ευθύνης ανήκει στον κακό αγωνιστικό χώρο στους «Ζωσιμάδες».

Οι δικαιολογίες όμως έχουν στερέψει για τους παίκτες του ΠΑΣ, μετά την εντός έδρας ήττα από τον Βόλο, που με μιάμιση ευκαιρία έφυγε με το τρίποντο από τους «Ζωσιμάδες» εκμεταλλευόμενος ένα ακόμη δώρο από τα στόπερ των Γιαννιωτών. Αυτή τη φορά ήταν ο Εραμούσπε που έκανε ένα ανεξήγητο πέναλτι στον Μπαρτόλο, όπως είχαν προηγηθεί σε άλλα παιχνίδια αντίστοιχες γκάφες των Κάργα και Παντελάκη, με τον ΠΑΣ να έχει παραχωρήσει συνολικά μέχρι στιγμής 8 πέναλτι σε 18 παιχνίδια!

Στον αντίποδα, η πραγματική δικαιολογία μόνο για το παιχνίδι της Κυριακής ήταν πως όσο περνούσε η ώρα, και το γήπεδο γινόταν βούρκος, αυτό εξυπηρετούσε τον φιλοξενούμενο, που πιστώνεται όμως με το ότι οι δικοί τους αμυντικοί δεν έκαναν ούτε μισό λάθος. Στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος ο ΠΑΣ έχει πετύχει ένα γκολ (με τον Απόλλωνα) και σε τρία συνεχόμενα έχει μείνει στο «μηδέν». Το ευτύχημα είναι, ότι οι υπόλοιποι διεκδικητές της παραμονής επίσης δεν κερδίζουν, όμως εμφανίζουν καλύτερη εικόνα από αυτήν του ΠΑΣ, που βάζει δύσκολα στον εαυτό του. Με μία νίκη όμως σε εννέα εντός έδρας παιχνίδια, καμία ομάδα δε μπορεί να ελπίζει σε παραμονή…

Όσο είναι καιρός πάντως, ο ΠΑΣ θα πρέπει να ενισχυθεί κι άλλο, αφού χρειάζεται ένας έμπειρος και γρήγορος κεντρικός αμυντικός και ένας δημιουργικός μέσος, ειδικά όσο ο Ντομίνγκεζ είναι είτε εκτός μάχης είτε εκτός κλίματος.

Γκολ εκτός κλίματος

Στο παιχνίδι της Κυριακής ο ΠΑΣ έκανε το λάθος να επιτρέψει στον Βόλο να μπει πιο δυνατά και δεν εκμεταλλεύτηκε την υποφερτή αρχικά κατάσταση του αγωνιστικού χώρου. Έτσι, μόλις στο 13’ ένα δυνατό γύρισμα του Ελευθεριάδη στην άμυνα έφερε το λάθος κοντρόλ του Εραμούσπε που δεν έδιωξε τη μπάλα ως όφειλε, αλλά έκανε πέναλτι στον Μπαρτόλο, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Δουβίκας. Μόνο με κεφαλιές απείλησε ο ΠΑΣ στη συνέχεια, όλες όμως έφυγαν άουτ, με τον Δουβίκα να «χορεύει» τον Σιόντη σε αντεπίθεση στο 32’ και να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι του Χουτεσιώτη.

Με τρεις αλλαγές ξεκίνησε ο Γιαννίκης το β’ ημίχρονο περνώντας στο γήπεδο τους Λέο, Λιάσο και Μπρένερ. Η κατοχή στο β’ ημίχρονο ήταν 70-30, ο Βόλος δεν πλησίασε καν τη μεγάλη περιοχή του ΠΑΣ, παρόλα αυτά οι Γιαννιώτες δεν έχασαν κλασική ευκαιρία, αλλά περιορίστηκαν μόνο σε κάποιες κεφαλιές από στημένες μπάλες που επίσης έφυγαν άουτ. Έτσι, το 0-1 όσο περνούσε η ώρα φαινόταν μία φυσιολογική εξέλιξη για την αναμέτρηση.

Κορυφαίος από τον ΠΑΣ, ο Πίρσμαν, που έκανε μεγάλο παιχνίδι ειδικά στο β΄ ημίχρονο, όμως είναι σαν να παίζει μόνος του. Αρκετά καλός ο Καρτάλης, που επίσης βρίσκει τη φόρμα του, κινητικός ο Λέο και με πολλές κερδισμένες μονομαχίες ο Λιάσος που δείχνει, να βρίσκεται σε καλή κατάσταση.

Θεατρινισμοί…

Καλή η διαιτησία του Γκορτσίλα, που ανέχτηκε ωστόσο τους θεατρινισμούς του πάγκου των φιλοξενούμενων από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Νοοτροπία μικρής ομάδας από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο της αποστολής του Βόλου, που όμοιά της είχαμε χρόνια να δούμε στους «Ζωσιμάδες» ακόμη και σε αγώνες μικρότερης κατηγορίας…

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργ. Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Πίρσμαν, Εραμούσπε (46’ Λιάσος), Σάλιακας (87’ Νάουμετς), Κάργας, Σιόντης (71’ Μιλιντσεάνου), Καρταλής, Ελευθεριάδης (46’ Μπρένερ), Παμλίδης (46’ Λέο), Κρίζμαν.

Βόλος (Ανχέλ Λόπεθ): Κλέιμαν, Τέκιο (56’ Ντεντάκης), Μήτογλου, Γκρίλο, Φεράρι, Ριένστρα, Τσοκάνης, Ρενάτο (56’ Περέα), Μπαρτόλο (78’ Σάντσες), Μαρτίνες (66’ Κιάκος), Δουβίκας.

Το τρίτο ημίχρονο

Αργ. Γιαννίκης: «Το παιχνίδι ήταν δύσκολο, ειδικά με τέτοιες καιρικές συνθήκες και μ’ ένα πέναλτι στο πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού, είναι δηλητήριο να γυρίσεις πίσω στο ματς. Πάθος βγάλαμε, το ματς πήγε στη δύναμη και ήταν λογικό σε τέτοιο γήπεδο, δεν είχαμε καθαρή φάση κι έτσι είμαστε ηττημένοι σήμερα. Τηρουμένων των αναλογιών  και σε σχέση με τον καιρό προσπαθούσαμε. Δεν είναι εύκολο να παίξεις ψύχραιμα όταν ήδη στο 15λεπτο είσαι πίσω στο σκορ. Μπλόκαρε και ο αντίπαλος πάρα πολλά σουτ απ’ όσα επιχειρήσαμε».

Ανχ. Λόπεθ: «Είμαι πάρα πολύ περήφανος για τους παίκτες μου γιατί πάλεψαν κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες. Σίγουρα οι νίκες είναι σημαντικές, έχουμε ξεκινήσει τη χρονιά με νίκες επί του Ατρομήτου και ενδιάμεσα νικήσαμε στο κύπελλο τον ΟΦΗ. Το σημαντικό είναι να επανέλθουν κάποιοι παίκτες που είναι σημαντικοί, όπως οι Τέκιο και Τσοκάνης. Είμαστε σε καλό δρόμο».

Αλ. Καρτάλης: «Πιστεύω ότι ειδικά στο β’ ημίχρονο κάναμε μια πάρα πολύ καλή προσπάθεια σε δύσκολες συνθήκες, απλά δεχτήκαμε και πάλι πέναλτι. Είναι το όγδοο για φέτος και είναι από δικά μας λάθη. Ξέρουμε ότι το γήπεδο είναι λίγο δύσκολο, αλλά το παλέψαμε να επιστρέψουμε, να το γυρίσουμε, αλλά δυστυχώς δεν έγινε αυτό. Η τελική ενέργεια ήταν το πρόβλημα. Με αυτό το γήπεδο δεν ήταν το παιχνίδι που θέλαμε να δείξουμε. Ήταν πολύ δύσκολες οι συνθήκες. Θεωρώ ότι είχαμε τις ευκαιρίες μας, δεν τις βάλαμε και δεν σκοράραμε. Αυτό είναι ένα πρόβλημα που πρέπει να το παλέψουμε, να το βελτιώσουμε και συνεχίζουμε».