Σάββατο 20.04.2024
More

Παναθηναϊκός- ΠΑΣ 2-0: Ήττα στη Λεωφόρο για τον ΠΑΣ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εντός έδρας του ΠΑΣ Γιάννινα 2-0 για την 15η αγωνιστική της Superleague και προσπέρασε τους Ηπειρώτες στη βαθμολογία, ανεβαίνοντας στην τέταρτη θέση

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή, αλλά αδυνατούσε να απειλήσει την εστία του ΠΑΣ. Ένα φάουλ του Μαουρίσιο έφυγε ψηλά άουτ στο 18′ στην πιο σημαντική στιγμή του τριφυλλιού στο πρώτο μέρος.

Στο 43’ ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε την μοναδική καλή στιγμή του στο παιχνίδι, όταν ο Σάλιακας εκτέλεσε εξαιρετικό φάουλ, το οποίο χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Μπρινιόλι κι απομακρύνθηκε από την άμυνα του Παναθηναϊκού.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια και πήρε το προβάδισμα στο 54′.

Από ωραία συνεργασία και μπαλιά «τρύπα» του Βιγιαφάνιες προς τον Χουάνκαρ, ο Ισπανός μπακ έβγαλε σέντρα ακριβείας προς τον Μαουρίσιο που με δυνατή κεφαλιά έκανε το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.

Στο 66’ ο Μαουρίσιο έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ, όμως το πλασέ του έφυγε πάνω από τα δοκάρια, όμως τρία λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-0. Από «γλυκιά» εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες, ο Φακούντο Σάντσες με κεφαλιά στο πίσω δοκάρι σημείωσε το πρώτο γκολ του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού κι έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στους «πράσινους».

Το τελευταίο εικοσάλεπτο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στη νίκη και να στρέφει την προσοχή του στο παιχνίδι Κυπέλλου με τον Βόλο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Μαουρίσιο (90’ Αλεξανδρόπουλος), Αϊτόρ (67’ λ. τρ. Μακέντα), Βιγιαφάνιες, Παλάσιος (80’ Χατζηγιοβάνης), Καρλίτος (67’ Βιτάλ).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Κάργας, Πίρσμαν, Σνάιντερ (86΄ Λιάσος), Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Γκαρντάβσκι (73’ Μπρένερ), Περέα (76’ Μορέιρα), Μιλιντσεάνου (86’ Λιάσος).