Πέμπτη 25.04.2024

Παρόμοια εικόνα, διαφορετικό αποτέλεσμα για τον ΠΑΣ

Παρόμοια εικόνα με τα δύο προηγούμενα, διαφορετικό όμως αποτέλεσμα, είχε η αναμέτρηση του ΠΑΣ στον Βόλο απέναντι στην τοπική ομάδα, που επικράτησε των Γιαννιωτών με 2-1 μετά από ανατροπή

Ο ΠΑΣ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και όπως έκανε και με τον Άρη και τον Ολυμπιακό προηγήθηκε με το «καλημέρα» με υπέροχο τέρμα του Παμλίδη, διαχειρίστηκε άριστα το πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσε να έχει διευρύνει το προβάδισμά του, με τις σπουδαίες ευκαιρίες των Πίρσμαν και Κρίζμαν.

Στο β’ ημίχρονο όμως η εικόνα ήταν και πάλι διαφορετική με τον ΠΑΣ να μένει πίσω από το κέντρο, να μην μπορεί να ανεβάσει την πίεσή του ψηλά και τον Βόλο να καταφέρνει να γυρίσει το παιχνίδι, φτάνοντας στη μεγάλη νίκη. Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Γιαννίκη δημιούργησαν και έχασαν δύο κλασικές ευκαιρίες για να πάρουν τουλάχιστον την ισοπαλία με ισάριθμες κεφαλιές των Παντελάκη και Ελευθεριάδη, που η πρώτη αποκρούστηκε στη γραμμή και η δεύτερη έφυγε μόλις άουτ.

Κομβικό σημείο στην εξέλιξη της αναμέτρησης έπαιξαν σίγουρα και οι προσωπικότητες της ομάδας του Βόλου, και συγκεκριμένα το εξαιρετικό παιχνίδι των Μαρτίνεζ, Μπαριέντος, Φεράρι και Ουάρντα, που σήκωσαν στις πλάτες τους την ομάδα και την οδήγησαν στη νίκη.

Καθυστερημένη ήταν αυτή τη φορά η αντίδραση του πάγκου του ΠΑΣ στο β’ ημίχρονο, καθώς οι αλλαγές έγιναν μετά την ανατροπή του σκορ και αυτό δε βοήθησε στην αποκατάσταση των ισορροπιών στον αγωνιστικό χώρο. Επόμενο παιχνίδι για τον ΠΑΣ την προσεχή Τετάρτη με αντίπαλο τον Απόλλωνα Σμύρνης εκτός έδρας στο εξ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος με τους Γιαννιώτες να ψάχνουν την 1η τους νίκη στο πρωτάθλημα.