Πέμπτη 18.04.2024
More

ΠΑΣ για τη νίκη κόντρα σε όλους

Με την ψυχολογία στα ύψη, οι Γιαννιώτες περιμένουν αύριο τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 3ης θέσης

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος της SL για την ομάδα του ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ, που επικράτησε με 3-2, με ολική ανατροπή μάλιστα του Βόλου, στο ομορφότερο παιχνίδι που έγινε μέχρι στιγμής στους «Ζωσιμάδες».

Οι Γιαννιώτες με τη νίκη τους αυτή πέτυχαν πολλά πράγματα ταυτόχρονα. Πρώτον παρέμειναν στην 3η θέση της βαθμολογίας μαζί με τον ΠΑΟΚ, τον οποίο υποδέχονται αύριο στην έδρα τους. Δεύτερον, ότι με τους 22 βαθμούς σε έναν γύρο, συνιστά αυτοκτονία για κάθε ομάδα, να σκέφτεται έστω πως δεν έχει εξασφαλίσει την παραμονή της, κάτι που σημαίνει, πως έχει απαλλαγεί από ένα μεγάλο άγχος. Τρίτον, ότι επιβεβαίωσε σε ένα ακόμη παιχνίδι, ότι η φετινή ομάδα με τη νοοτροπία του Ηρακλή Μεταξά, δεν έχει καμία σχέση με κάποια άλλη στο παρελθόν, δεν παρατά κανένα παιχνίδι, ανεξάρτητα από τη διακύμανση του σκορ και ανεξάρτητα από τον αντίπαλο.

Οι Γιαννιώτες κατάφεραν με την παρουσία τους στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος να κερδίσουν χιλιάδες φίλους σε όλη την ποδοσφαιρική Ελλάδα για το ποδόσφαιρο που παίζουν και για την υγεία που αποπνέουν σε όλα τα επίπεδα.

Με απουσίες κόντρα στον ΠΑΟΚ

Ο μαραθώνιος του πρωταθλήματος συνεχίζεται αύριο (17.15) στους «Ζωσιμάδες» με τον ΠΑΣ να υποδέχεται τον ΠΑΟΚ του Λουτσέσκου, που πήρε την Κυριακή τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του και έδειξε, πως ξεπερνά σταδιακά τη μεγάλη κρίση, που τον «βύθισε» βαθμολογικά. Απόντες από την αναμέτρηση θα είναι οι Περέα και Καραχάλιος, που είναι τιμωρημένοι και ο Ηρ. Μεταξάς αναζητά τους αντικαταστάτες τους, που εκτός απροόπτου θα είναι ο Μιλιντσεάνου στην επίθεση και ο Λιάσος στη μεσαία γραμμή.

Ο μολδαβός επιθετικός επιστρέφει, όπως και ο Γκαρντάφσκι, που ξεπέρασε και αυτός τον τραυματισμό του και έχουν τεθεί αμφότεροι στη διάθεση του προπονητή τους.

Σφυρίζει ο Φωτιάς

Διαιτητής της αυριανής αναμέτρησης ορίστηκε ο Φωτιάς του συνδέσμου Πέλλας. Βοηθοί του θα είναι οι Αντώνιος Σινιοράκης (Χανίων) και Κωνσταντίνος Στάικος (Λάρισας). Τέταρτος θα είναι ο Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής). Στο VAR θα είναι ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας) και Ιορδάνης Απτόσογλου (Αθηνών).

Η αλλαγή τακτικής, που έφερε τη νίκη

Στο παιχνίδι του Σαββάτου με τον Βόλο, ο ΠΑΣ στο πρώτο ημίχρονο ήταν νωθρός επιθετικά και με αρκετά λάθη αμυντικά, με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι, να παίρνουν προβάδισμα στο 1’ με τον Όροθ, να απειλούν στο 6’ με τον Λοντίγκιν να κάνει διπλή επέμβαση στην ίδια φάση και να δείχνουν να «πατάνε» καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Παρότι ο ΠΑΣ βρήκε γρήγορα την ισοφάριση, με τον Κάργα στο 12’, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι καλύτεροι, έφτασαν στο 1-2 μες υπέροχο γυριστό του Νίνη και είχαν δοκάρι στις καθυστερήσεις με τον Σοάρες. Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου όμως, όλα άλλαξαν.

Με τους Γιαννιώτες να ανεβάζουν την πίεσή τους πιο ψηλά στα στόπερ του Βόλου, αποκόπτοντας τη μεσαία τους γραμμή από την εύκολη κυκλοφορία. Είναι χαρακτηριστικό, ότι ο Βόλος μπήκε στην περιοχή του ΠΑΣ, στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Πίρσμαν να διώχνει τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή, μετά από σύγχυση στα καρέ της ομάδας.

Στο 57’ ο Περέα ισοφάρισε με προβολή με το σώμα, μετά από άτσαλη απόκρουση του Γκρίλο σε σέντρα του Σάλιακα. Κάργας, Μορέιρα έχασαν καλές ευκαιρίες να δώσουν προβάδισμα στο σκορ, για να φτάσουμε στο 85’ όταν με τη χρήση VAR, ο ΠΑΣ πήρε πέναλτι σε ανατροπή του Πίρσμαν από τον Ροσέρο και ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΣ, Εραμούσπε έκανε το 3-2, πετυχαίνοντας ο ίδιος το πέμπτο του γκολ στο πρωτάθλημα, όλα με ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι!

«Δεν κερδίζεις τίποτε με τον α’ γύρο»

Στις δηλώσεις του ο Ηρ. Μεταξάς στάθηκε στην αλλαγή που έκανε η ομάδα στο β’ ημίχρονο, χωρίς να την αποκαλύψει, πάντως.

«Παίξαμε έναν πρώτο γύρο, χαιρόμαστε γι’ αυτόν, αλλά την Τετάρτη συνεχίζουμε, δεν έχουμε πολύ χρόνο να χαρούμε. Όπως έχω ξαναπεί, αυτό που μου αρέσει είναι ότι εμείς απ’ έξω μπορεί να έχουμε 10.000 ιδέες, αλλά αυτή η ομάδα τα κάνει πραγματικότητα.

Δεν ξεκινήσαμε καλά στο α’ ημίχρονο, παίξαμε καλά μόνο για ένα δεκάλεπτο, διορθώσαμε κάποια πράγματα στην ανάπαυλα, είπαμε να διορθώσουμε κάποια πράγματα στην τακτική και το κάναμε άψογα. Ένα μπράβο γι’ αυτό. Δεν είναι εύκολο να πεις κάτι στο ημίχρονο και από το πρώτο λεπτό να το κάνουν. Ας το αφήσουμε για τα αποδυτήρια το τι ήταν αυτό.

Θα ξαναπώ πάλι μπράβο στα παιδιά που κατάφεραν από το πρώτο λεπτό της επανάληψης να το κάνουν. Ένας πάρα πολύ καλός γύρος, κανένας δεν τον περίμενε. Είμαστε ευχαριστημένοι, αλλά με τον α’ γύρο δεν κερδίζεις τίποτα. Στον β’ γύρο μετράμε τους πόντους και ελπίζω να πάμε το ίδιο καλά».

Ο αρχηγός Γ. Κάργας είπε:

«Μπήκαμε λίγο κρύα, φάγαμε ένα γρήγορο γκολ. Ισοφαρίσαμε, αλλά ο Νίνης έβαλε ένα καταπληκτικό γκολ και μπράβο του. Στο ημίχρονο μιλήσαμε, βρήκαμε τα ψυχικά αποθέματα και γυρίσαμε το ματς με δύο φάσεις. Ήταν πολύ δύσκολο το ματς, ο Βόλος έχει πολλή ποιότητα, για εμένα δεν αξίζει να μην παίρνει τους βαθμούς. Πριν βγούμε στο γήπεδο είπαμε ότι σήμερα με αυτόν τον καιρό και το βαρύ γήπεδο είναι ένα συν για μας να πηγαίνουμε πιο δυνατά στις φάσεις. Την έδειξε την ποιότητά του ο Βόλος με δύο καταπληκτικά γκολ, αλλά κι εμείς βγάλαμε τα δικά μας στοιχεία που ξέρουμε να τα χρησιμοποιούμε και μπορέσαμε να κάνουμε την ανατροπή».