Παρασκευή 26.04.2024
More

ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΕΚ 2-3: Πίεσε αλλά δεν τα κατάφερε ο ΠΑΣ

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 3-2 του ΠΑΣ στα Γιάννενα για την πέμπτη αγωνιστική των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ

Η ΑΕΚ ήταν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που είχε στο ματς και έφτασε στην πρώτη της νίκη στα πλέι οφ, ενώ ο ΠΑΣ έμεινε στους 43 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Για την ομάδα του Ηρακλή Μεταξά πήρε χρόνο συμμετοχής ο Πέδρο Κόντε μετά από επτά μήνες.

Η Ένωση βρήκε γκολ στην πρώτη της τελική στο ματς στο 4ο λεπτό. Ο Τσούμπερ έκανε το γύρισμα προς τον Αραούχο, ο Κάργας δεν κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα κι αυτή κατέληξε τον Κριχόβιακ που πλάσαρε εύστοχα.

Ο ΠΑΣ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 24′ όταν ο Περέα μετά από απίθανη προσωπική ενέργεια πάσαρε στον Σάλιακα που νίκησε τον Στάνκοβιτς, αλλά το γκολ των γηπεδούχων ακυρώθηκε ως οφσάιντ μέσω του VAR.

Η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματά της στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον  Ρότα που πλάσαρε και νίκησε τον Λοντίγκιν.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μείωσε με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου με τον Περέα. Ο Γκαρντάφσκι έδωσε στον Σάλιακα, αυτός γύρισε στην περιοχή και ο Κολομβιανός πλάσαρε αποτελεσματικά.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο με την ΑΕΚ να μη μπορεί να απειλήσει, αλλά τελικά βρήκε το γκολ με τον Αραούχο στο 69ο λεπτό στην πρώτη τελική της στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Περέα με γκολ στο 90ο λεπτό κράτησε την αγωνία μέχρι το τέλος του ματς.

• ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Σνάιντερ (62′ Μορέιρα), Καραχάλιος, Στάνκο, Γκαρντάφσκι (79′ Κόντε), Περέα, Ντομίνγκεθ
    • ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (79′ Σιμόες), Κριχόβιακ (88′ Σάκχοφ), Μάνταλος, Γκαρσία (83′ Σβάρνας), Τσούμπερ, Αραούχο (88′ Ανσαριφάρντ).