Σάββατο 27.04.2024

ΠΑΣ Γιάννινα: Φιλική τεσσάρα επί του Θεσπρωτού

Φιλικό ξέσπασμα με 4-1 επί του Θεσπρωτού για τον ΠΑΣ Γιάννινα

Ένα ακόμη φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας έδωσε ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος επιβλήθηκε άνετα με 4-1 του Θεσπρωτού. Πρωταγωνιστής στο πρώτο ημίχρονο για την ομάδα του Ηρακλή Μεταξά ήταν ο νεαρός Γιώργος Ζώνιος, ο οποίος πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ.

Ο ΠΑΣ ξεκίνησε ορεξάτα στο φιλικό και στο 3’ από ασίστ του Περέα, ο Ζώνιος πέτυχε το 1-0. Στο 21’ ο Θεσπρωτός ισοφάρισε σε 1-1 με τον Σαραντίδη. Οι Γιαννιώτες πίεσαν και έχασαν ευκαιρίες με τους Περέα και Κόντε, αλλά στο 32’ ο Ζώνιος σκόραρε για το 2-1. Στο 40’ ο Κόντε με κεφαλιά έγραψε το 3-1.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ΠΑΣ να κυριαρχεί. Στο 48’ ο Εραμούσπε είχε δοκάρι και στο 51’ ο Περέα σημείωσε το 4-1. Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τις αρκετές αλλαγές των δύο προπονητών να παίζουν τον ρόλο τους. Στα τελευταία λεπτά, ο Μαχαιράς έχασε δύο καλές ευκαιρίες, στο 78’ και το 89’, αλλά το σκορ δεν άλλαξε.

ΠΑΣ Γιάννινα: Λοντίγκιν (46’ Σούλης), Οικονομόπουλος, Ρίζος, Εραμούσπε (74’ Ντόντης), Παντελάκης, Καραχάλιος (46’ Κάργας), Σιόντης, Μπρένερ, Ζώνιος (46’ Ντομίνγκεθ(, Περέα (58’ Γερονικολός), Κόντε (74’ Μαχαιράς).
    Στον πάγκο του ΠΑΣ βρίσκονται οι: Σούλης, Κάργας, Ντομίνγκεθ, Μαχαιράς, Γερονικολός, Ντόντης.

Θεσπρωτός (α’ ημίχρονο): Κίναλης, Ντ΄Αλέσιο, Βαλέντε, Σταυρίδης, Πούφλης, Πατσέκο, Μπίκας, Σαραντίδης, Κωνσταντίνου, Γκανσιέρ, Αντωνιάδης.
    Θεσπρωτός (β’ ημίχρονο): Παππάς Δ., Δίγκοζης, Σεμερτζάκης, Βασιλάκης, Ζίε, Λύγκας, Ρομέρο, Στεργίου, Βαταμίδης, Σουμάχ, Παππάς Ε.