Παρασκευή 19.04.2024

ΠΑΣ Γιάννινα – Λαμία 1-1: Ισοπαλία στους Ζωσιμάδες στη σκιά του τραυματισμού του Κόντε

Σοβαρός τραυματισμός για τον Κόντε και φόβοι για ρήξη χιαστού

Ένα δυνατό παιχνίδι έγινε στους Ζωσιμάδες, μεταξύ του ΠΑΣ Γιάννινα και της Λαμίας για τη δεύτερη αγωνιστική της Super League.

Το ματς έληξε ισόπαλο 1-1, με τον Ροντρίγκο Εραμούσπε να ανοίγει το σκορ στο 13′, τον Νούνιες να ισοφαρίζει στο 58ο λεπτό και τις δύο ομάδες να παίρνουν τον πρώτο τους βαθμό.

Άτυχος ξανά ο Πέδρο Κόντε, ο οποίος τραυματίστηκε και η πρώτη διάγνωση κάνει λόγο για ρήξη χιαστού.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση. Είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να απειλήσει. Μάλιστα, στο 13ο λεπτό του παιχνιδιού απέκτησε και το προβάδισμα. Ο Σόρια εκτέλεσε πέναλτι από τα δεξιά, ο Εραμούσπε νίκησε τον προσωπικό του αντίπαλο και με κεφαλιά-ψαράκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανέβουν περισσότερο. Επιδίωκαν να απειλήσουν με μακρινά σουτ, αλλά ο Πριόρ ανταποκρινόταν. Η καλή στιγμή των φιλοξενουμένων κατεγράφη στο 45+3′. Ο Κορνέζος πήρε την κεφαλιά, μετά από κόρνερ, αλλά ο Κιάκος έδιωξε πριν να περάσει η μπάλα την γραμμή.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό. Οι Ηπειρώτες έχασαν τον Πριόρ στο 52′, ο οποίος μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο με διάσειση. Αμέσως μετά οι Φθιώτες έφτασαν στην ισοφάριση. Ο Σιμόν γέμισε στην περιοχή από τα δεξιά, ο Νούνιες πρόλαβε τον Παντελάκη και με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σούλη για το 1-1.

ΟΠΑΣ έχασε και τον Κόντε στο 70ο λεπτό. Ο Ισπανός επιθετικός τραυματίστηκε σε μία του προσπάθεια να κλέψει την μπάλα, με την πρώτη εκτίμηση να αναφέρει ρήξη χιαστού στο αριστερό πόδι. Αμέσως μετά η Λαμία έχασε σημαντική στιγμή. Ο Τζανδάρης σούταρε, ενώ ο Σούλης ήταν πεσμένος, αλλά αστόχησε στο 72′.

Στο 77′ η Λαμία είχε νέα καλή στιγμή με τον Τσιλούλη. Μέχρι και το τέλος οι δύο ομάδες παρήγαγαν ευκαιρίες, ωστόσο το 1-1 δεν άλλαξε έως και το τελευταίο σφύριγμα από τον διαιτητή.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Πριόρ (52′ Σούλης), Εραμούσπε, Κιάκος, Παντελάκης, Σόρια, Καραχάλιος, Ροσέρο, Μπιλμπάο (80′ Τζίμας), Παμλίδης (80′ Μορέιρα), Κόντε (70′ Λώλης), Ριένστρα (70′ Λιάσος)

ΛΑΜΙΑ: Σαράνοφ, Κορνέζος, Αντέτζο, Σιμόν, Γκοράνοβ, Μπεχαράνο (87′ Μπάμπης), Νούνιες, Τσιλούλης, Ντε Βινσέντι (69′ Τζανδάρης), Σλίβκα, Μανούσος (69′ Γιακουμάκης)