Πέμπτη 25.04.2024

ΠΑΣ Γιάννινα – ΟΦΗ 2-2: Χωρίς νικητή το ντέρμπι στους Ζωσιμάδες

Ο ΠΑΣ Γιάννινα προηγήθηκε δύο φορές αλλά ο ΟΦΗ αντέδρασε και έφυγε με βαθμό από τα Γιάννενα για την όγδοη αγωνιστική της Superleague. Ο ΠΑΣ έφτασε τους 5 βαθμούς, όσους και η ομάδα της Κρήτης.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Μανδά να σταματάει το δυνατό σουτ του Ροσέρο. Οι Κρητικοί είχαν την πρώτη καλή τους στιγμή στον αγώνα στο 9ο λεπτό αλλά το σουτ του Μπαλογιάννη κατέληξε ψηλά άουτ.

Στο 19’ οι γηπεδούχοι έβγαλαν υποδειγματική αντεπίθεση. Η μπάλα κατέληξε στον Μορέιρα που σέντραρε από τα αριστερά και ο Ροσέρο άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Θανάση Στάικου με κοντινή προβολή.

Ο ΟΦΗ σε εκείνο το σημείο πήρε τα ηνία του αγώνα και προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Στο 33’ οι Κρητικοί είχαν μεγάλη στιγμή όταν ο Λάρσον έκανε τη σέντρα, ο Μπαλογιάννης πήρε την κεφαλιά με τον Πριόρ να αποκρούει.

Στο 48’ ο Τοράλ έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Λίγο αργότερα ο ΠΑΣ είχε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Μορέιρα βρήκε τον Ροσέρο με τον τελευταίο να μην μπορεί να πλασάρει.

Στο 55ο λεπτό η μπάλα κατέληξε στον Τοράλ, που πλάσαρε σωστά για το 1-1. Στο 60’ ο ΠΑΣ είχε νέα καλή στιγμή με τον Ροσέρο να βρίσκεται απέναντι από τον Μανδά, αλλά τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ να βγαίνει νικητής.

Το δεύτερο γκολ για τον ΠΑΣ ήρθε στο 76ο λεπτό. Ο Μπιλμπάο έκανε την συρτή σέντρα και ο Μπάλαν σκόραρε στην πρώτη του επαφή με την μπάλα. Λίγο αργότερα ο ΟΦΗ είχε καλή ευκαιρία, αλλά το σουτ του Ντουρμισάι στην κίνηση κατέληξε άουτ.

Η ομάδα της Κρήτης ισοφάρισε στο 89’ με πλασέ του Ντιουσέ.

Οι ομάδες

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Πριόρ, Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης, Κιάκος, Καραχάλιος, Μπιλμπάο, Τζίμας (74′ Μπαλάν), Μορέιρα (88′ Μπαγκαλιάνης), Ροσέρο και Παμλίδης (64′ Ριένστρα).

ΟΦΗ: Μανδάς, Βούρος, Διαμαντής (80′ Γιαννούλης), Μαρινάκης (46′ Ντζου), Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Περέα (80′ Καμάου), Τοράλ (71′ Ντιουσέ), Λάρσον, Ντίκο (30′ λ.τρ. Ντουρμισάι) και Γκερέρο.