Πέμπτη 09.05.2024

ΠΑΣ Γιάννινα – Πανσερραϊκός 0-2

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Πανσερραϊκός ήταν απόλυτος κυρίαρχος κόντρα στον νωχελικό ΠΑΣ που αδυνατούσε να παράξει φάσεις και με πρωταγωνιστή τον Μπετανκόρ έβαλε τις βάσεις για μία σπουδαία νίκη.

Αρχικά, στο 11′ ο Στάικος έκανε μακρινό σουτ με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Κλέιμαν και ο Ισπανός φορ ανενόχλητος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά για το 0-1.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των «λιονταριών» ήρθε και νέος… βρυχηθμός από τον Μπετανκόρ όταν στο 16′ , υποδεχόμενος την πάσα του Τομάς, εκμεταλλεύτηκε τη λάθος έξοδο του Κλέιμαν για να στείλει τη μπάλα στην κενή εστία κάνοντας το 0-2. Μάλιστα, στο 31′ ο 30χρονος Ίβηρας άσος λίγο έλειψε να κάνει χατ τρικ καθώς έπιασε όμορφο πλασέ με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Η πρώτη απειλή του ΠΑΣ ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικότερα στο 49′ με τον Κόντε να σουτάρει αλλά ο Χόβαν απέκρουσε και εν συνεχεία ο Δεληγιαννίδης έκοψε προ γραμμής το γύρισμα του Τζίνο. Ο Μιχάλης Γρηγορίου προσπάθησε να τονώσει επιθετικά τους γηπεδούχους περνώντας μετά από μία ώρα αγώνα τους Μπάλαν, Ριένστρα και Κιάκο (σ.σ αντί των Κόντε, Καραχάλιου και Τσαούση) πιέζοντας για να βρουν ένα γκολ αλλά οι φιλοξενούμενοι αμύνονταν αποτελεσματικά.

Οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή φάση μέχρι το φινάλε, αρχικά στο 79′ με τον ΠΑΣ να έχει δοκάρι στο σουτ του Μπάλαν και αντίστοιχα πέντε λεπτά αργότερα ο Πανσερραϊκός με τον Άλεξιτς να εκτελεί αλλά ο Κλέιμαν έσωσε την εστία του.

Τίποτα δεν άλλαξε στο υπόλοιπο του αγώνα με τη μακεδονική ομάδα να κρατά τη νίκη φτάνοντας μάλιστα σε δεύτερο σερί διπλό στο πρωτάθλημα.

Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα, ο Πανσερραϊκός βρίσκεται στην 9η θέση με 21 βαθμούς ενώ αντίθετα ο ΠΑΣ Γιάννινα παραμένει στην 13η με 12 πόντους, ισόβαθμος με την τελευταία Κηφισιά.

Την επόμενη, -20η- αγωνιστική, ο ΠΑΣ Γιάννινα θα φιλοξενηθεί από τον Ολυμπιακό, την Κυριακή 28 Ιανουαρίου και ώρα 19:30 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» ενώ ο Πανσερραϊκός θα υποδεχθεί τον Βόλο, το Σάββατο 27 Ιανουαρίου και ώρα 19:30 στο δημοτικό γήπεδο Σερρών.

Οι συνθέσεις

ΠΑΣ Γιάννινα (Γρηγορίου): Κλέιμαν, Σόρια,, Εραμούσπε, Παντελάκης, Τσαούσης (Κιάκος 60′), Καραχάλιος (Ριένστρα 60′), Τζίνο, Λεό (Τζίμας 46′), Παμλίδης, Ροσέρο (Έφορντ 81′), Κόντε (Μπάλαν 60′).

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Θυμιάνης, Μπέργκστρομ, Διαμαντής, Δεληγιαννίδης, Στάικος, Μορέιρα, Τομάς (Μούργος 89′), Ουάρντα (Πεταυράκης 89′), Ντάνκερλουι (Οικονόμου 81′), Μπετανκόρ (Άλεξιτς 71′).